Dvě obce na Vysočině mají konečně dost kandidátů pro volby, budou v lednu

Dvě obce na Vysočině mají dnes poslední možnost podat kandidátní listiny pro dodatečné obecní volby. Ve Slavníči na Havlíčkobrodsku se do říjnových voleb přihlásili pouze čtyři nezávislí kandidáti, potřebovali jich ale o jednoho víc. V Růžené na Jihlavsku kandidoval dokonce pouze jeden. V obou vesnicích nyní úřaduje správce jmenovaný státem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Lidé z obou obcí mají čas do dnešní šestnácté hodiny, aby odevzdali kandidátní listiny. Pokud se ale nikdo na poslední chvíli neodhlásí, je už teď jasné, že volby budou. Jen v netradičním termínu na konci ledna.

V říjnových volbách obce nedokázaly sehnat dostatek zájemců o post starosty. V Růžené skončil starosta František Trojan, který řídil obec přes 30 let, prakticky od doby, co se znovu osamostatnila od Třešti. A místní nenašli jiného lídra, který by se ve volném čase chtěl věnovat správě vesnice o stovkách obyvatel.

Ve Slavníči je situace mnohem komplikovanější. Volí se tam velmi často, obec je rozhádaná a lidé na sebe navzájem podávají trestní oznámení. Jeden z předešlých starostů se oběsil, další minulá starostka se musela léčit. A ani teď nemusí být klid.

V Růžené se hlásí hlavně mladí

Vedoucí správního odboru z Havlíčkova Brodu Vladislav Rohlík říká, že jsou rádi a překvapeni, že se našlo alespoň pět lidí na kandidátky. Slavníč bude mít pětičlenné zastupitelstvo, takže pokud by kdokoliv odstoupil, musí být nové volby. Opět.

„V okamžiku, kdy někdo z těch zvolených odstoupí, znamená to opět nové volby ve Slavníči,“ podotýká Rohlík.

V Růžené je situace klidnější. Lidé budou na sedm míst vybírat z deseti jmen a kandidovat chtějí především mladí. Volby organizuje správní odbor městského úřadu v Třešti.

„V této chvíli jsou podány dvě kandidátky. Jedna Hnutí nezávislých kandidátů, druhá samostatného nezávislého kandidáta. Celkový počet kandidátů je v současnosti deset, takže je víc než dostačující,“ konstatuje vedoucí odboru Helena Vrzalová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme