Horažďovice spustily nový kamerový systém. Během krátké doby se osvědčil

V Horažďovicích spustili nový kamerový systém. Ve městě dosud měli kamery jen tři, ty ale nedostačovaly ani počtem, ani kvalitou. I tak ale bylo jasné, že v místech, která monitorovaly, se dařilo bojovat s kriminalitou a vandalismem lépe než jinde. Město tedy teď hlídá kamer více.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kamera (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Na monitoru vidíme sedm kamer, které máme instalovány ve městě. První kamera snímá ulici Komenského a prostory před základní školou, kamera číslo dvě prostory zámku. Ta další část Mírového náměstí a prostory kolem kostela,“ popisuje vedoucí strážník horažďovické městské policie Pavel Bláha.

Na monitoru kromě toho vidíme i okolí kulturního domu a kina, sběrnu šrotu, školu v Blatenské ulici, vlakové a autobusové nádraží a prostory u obchodního domu. Kamery jsou neustále v pohybu a lokalitu snímají zhruba ve 180 stupních.

„Na vytipování míst pro umístění kamer spolupracovaly jak městská policie, tak policie státní. Společně jsme vybrali jednotlivá místa, například v ulici Komenského a Blatenská, kde je pohyb dětí, pak například v prostorách zámku, tam došlo k poškození historické sochy. Taky v prostoru Mírového náměstí kolem kostela, kde se nám schází osoby, které zde dělají nepořádek,“ dodává Bláha.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Jitky Engelové z Horažďovic, kde policii nově pomáhá kamerový systém

Zmiňované lokality sleduje zatím sleduje sedm kamer. Jak ale potvrzuje starosta města Karel Zrůbek (ČSSD), toto číslo zřejmě nebude konečné.

„Kamer by celkem mělo být patnáct, ale protože jsme neměli tolik prostředků, začali jsme v první etapě sedmi – a každý rok budeme nějakou přidávat. Patnáct kamer je naplánovaných, jestli je to optimální počet, se pozná, až bude ten systém v provozu jako celek. Nicméně server a úložný software jsme ke kamerám objednali takový, aby byl schopný pojmout pětadvacet kamer.“

Nový kamerový systém v Horažďovicích zatím přišel na 1,5 milionu korun a lidé jeho pořízení většinou vítají, jako třeba místní obyvatelka Hana Pelešková.

„Myslím, že je to dobrá věc, protože je tady vysoká kriminalita. Je dobré, že to monitoruje celé město.“

Záchrana lidského života

Systém je v provozu teprve od počátku měsíce. Podle vedoucího strážníka Pavla Bláhy se už ale v praxi docela odsvědčil.

„Od té doby, co máme ve městě oficiálně spuštěný kamerový systém, daří se nám ve velké míře zjišťovat zejména porušování zákazu kouření na zastávkách, dále pak porušování vyhlášky města, kdy občané venčí psy bez vodítka nebo se dopouští přestupku proti veřejnému pořádku, když po svých psech neuklízí. Měli jsme zde už i jeden případ nenadálé zdravotní komplikace jednoho občana, díky kamerám se podařilo včas přivolat zdravotnickou záchrannou službu a pomoct.“

Všech sedm kamer v Horažďovicích sledují dvě dispečerská pracoviště - jedno je na městské policii, druhé na služebně Policie České republiky. Tím je zajištěn čtyřiadvacetihodinový dozor.

Jitka Englová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme