Kámen a vápno mohou skrývat tajemství. Odkrývají ho na hradě Švihov

Na první pohled se může zdát, že kámen a vápno jsou dva naprosto nezajímavé stavební materiály. Důkaz o tom, že tomu tak není, nabízí o tomto víkendu vodní hrad Švihov u Klatov. Na sobotu i neděli je připravený speciální prohlídkový okruh z cyklu (Ne)tušené souvislosti, který nabízí exkluzivní prohlídky fasád hradu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Dobrodružství vápna a kamene“ na hradě Švihov

„Dobrodružství vápna a kamene“ na hradě Švihov | Foto: Lukáš Bučko

Vodní hrad Švihov nabízí hned několik prohlídkových okruhů. Standardem jsou dva klasické s názvem „Hrad" a „Kuchyně".

Speciální prohlídkový okruh pro tento víkend se pak jmenuje „Dobrodružství vápna a kamene“ a klade si za cíl předvést návštěvníků,, jakými technologiemi se kdysi stavělo a jak citlivě je nutné se o středověké památky starat dnes.

Tajemné fasády lákají návštěvníky už od sobotního dopoledne.Velký zájem zaznamenaly pracovnice z pražského památkového ústavu už během první prohlídky, která začala v 10 hodin a trvala přes hodinu a půl.

Samotná prohlídka začíná už před hradem, který pak návštěvníci postupně obcházejí. Na jednotlivých částech hradu mohou vidět, jak vypadá původní i opravená omítka.

V další části expozice se dostanou do hradních sklepů, kde se zase něco dozvědí o přípravě vnitřních omítek.

Prostor pod hradní kaplí se pro tuto příležitost změnil na improvizovanou laboratoř. Na stole jsou návštěvníkům k dispozici dva mikroskopy, díky kterým mohou zájemci vidět strukturu omítky i jednotlivé nátěry.

„Dobrodružství vápna a kamene“ na hradě Švihov | Foto: Lukáš Bučko

Hned vedle jsou necky, v nich je motyčka, ale především středověká malta z obyčejného vápna, vody a písku. Kdo chce, může si vyzkoušet, jak snadno nebo lopotně lze malta připravit.

Návštěvníky zřejmě nejvíce zarazí a zaujme pohled na zrestaurovanou omítku, která ale paradoxně vypadá, jako by se jí nikdo několik set let nedotkl. Podle kastelána Lukáše Bojčuka je prý právě tohle pro památkáře ta nejlepší odměna. To, že není poznat rozdíl.

V sobotu se konaly celkem tři tyto tematické prohlídky, na neděli jsou v plánu dvě: v 10 a ve 12 hodin.

Prohlídkový okruh „Dobrodružství vápna a kamene“je součástí cyklu s názvem (Ne)tušené souvislosti". Další souvislosti budou moci návštěvníci nalézat také například v Bečově nad Teplou příští týden a pak rovněž 7.a 8. září. I tady se návštěvníkům otevřou jinak nepřístupné prostory, ve kterých se seznámí s historickými postupy stavění. A i zde dojde na praktické ukázky.


Zvětšit mapu

Jan Markup, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme