Karlovarský i Ústecký kraj nesouhlasí s vyššími poplatky za vytěžené suroviny

Karlovarský kraj společně s Ústeckým nesouhlasí s navrhovanou změnou poplatků z těžby nerostů. Poplatek by měl na návrh ministerstva financí vzrůst až na desetinásobek oproti současnému stavu. Podle zástupců obou regionů by změna v horním zákonu vedla k vyšší nezaměstnanosti a snížení výdajů těžebních firem v krajích.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povrchová těžba uhlí.

Povrchová těžba uhlí. | Foto: Tomáš Adamec

Každá z těžařských firem platí státu určitý poplatek za vytěženou surovinu. Do státní pokladny míří 75 procent vybrané sumy, zbytek pak jde obcím, kterých se těžba týká.

Ministerstvo financí ale od nového roku navrhuje velkou změnu. Za prvé chce, aby do státní pokladny firmy posílaly 92 procent z určeného poplatku, a zbývajících osm procent by už nedostávaly jen obce, ale i kraj.

Přehrát

00:00 / 00:00

Karlovarský i Ústecký kraj nesouhlasí s vyššími poplatky za vytěžené suroviny. Podrobnosti zjišťovala Andrea Strohmaierová.

S tím ale hejtman Josef Novotný z ČSSD nesouhlasí a chce, aby se s částkou nehýbalo a hlavně aby ji i nadále dostávaly obce. Ty podle hejtmana nejlépe vědí, kam mají peníze investovat.

„Ministerstvo financí samozřejmě hledá zdroje, jak naplnit státní kasu. Ty peníze tady budou chybět, odvedou se do státní kasy a určitě se nebudou vracet tím způsobem, že by zase státní kasa všechny peníze, které se tam odvedly, vrátila sem. To tak nebude, muselo by to být na základě nějakého vládního usnesení,“ upozornil Novotný.

Navíc spousta těchto společností podporuje kulturu i sport v regionu, a pokud by došlo k navýšení odvodů státu, tato podpora by skončila. Firmy by na to neměly.

„Firmy odvádějí tady u nás někde kolem 30 až 40 milionů korun. Do budoucna, pokud by to mělo být podle toho návrhu zákona, se to rozpětí podstatně zvýší, bylo by to někde mezi 150 až 200 miliony korun. A tyto peníze mohou firmy použít na to, aby tady sponzorovaly nějaké činnosti nebo na další investiční rozvoj. Takže pokud by tyto peníze odtekly, tak to poškodí náš kraj,“ dodal hejtman.

O připravované změně horního zákona proto jednali zástupci firem, odborů a samospráv z Karlovarského a Ústeckého kraje. Podle předsedy Hospodářské a sociální rady Ústeckého kraje Richarda Falbra jsou zájmy obou regionů v mnoha případech stejné a je zapotřebí vypracovat společně stanovisko.

„To stanovisko budeme moci vypracovat, až dostaneme konečnou podobu návrhu horního zákona. Chtěli bychom se shodnout na rozdělování peněz z těžby. Navrhuje se zvýšení, zatím nevíme o kolik,“ řekl Falbr.

Kraje se obávají nárůstu nezaměstnaných

Pokud ke změně horního zákona dojde, bude mít navýšení poplatků vliv hlavně na nezaměstnanost, varuje hejtman Josef Novotný z ČSSD.

„Už teď je nezaměstnanost, zejména na Sokolovsku, vysoká a toto by samozřejmě vedlo k tomu, že by těžařské firmy musely redukovat své počty, protože to není jednoduché našetřit tolik peněz na tyto poplatky.“

V Karlovarském kraji je v současné době osmiprocentní nezaměstnanost. Nejvíce lidí bez práce je ale na Sokolovsku. Do roku 2018 by zaměstnání hledalo v tomto regionu dalších šest tisíc lidí navíc.

Andrea Strohmaierová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme