Krušnohorské Abertamy začnou upravovat štoly dolu Mauricius

Důl Mauricius v Krušných horách vznikl v 16. století. V současné době patří k nejzachovalejším památkám středověkého dolování v západních Čechách. Důl je zatím nepřístupný. Přibližně za rok by se ale měl otevřít pro veřejnost.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na Doubravskou horu a Krušné hory z Nové Vsi

Pohled na Doubravskou horu a Krušné hory z Nové Vsi | Foto: Wikimedia Commons, licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported, ObčanČR

Déle než pět let uvažují v krušnohorské obci Abertamy o tom, že by mohli zpřístupnit podzemní prostory blízkého dolu Mauritius. Do budoucna není vyloučen ani zápis dolu na seznam UNESCO. Proto vznikl projekt, který by měl důl otevřít pro všechny zájemce.

Po letech příprav na zpřístupnění štoly teď konečně dojde i na stavební práce. „Proběhlo výběrové řízení a vyhrála firma z okolí. Teď probíhají přípravné práce na spuštění stavby a já jsem nechal poslat ke kontrole smlouvu o dílo, která se po zkontrolování podepíše, a předpokládáme, že během 14 dnů zahájíme stavbu,“ říká starosta Abertam Zdeněk Lakatoš.

Přehrát

00:00 / 00:00

V krušnohorských Abertamech natáčel redaktor Českého rozhlasu Zdeněk Trnka

Z blížícího stavebního ruchu v areálu dolu Mauritius je sice nadšen. Počítá ale s tím, že nic nejde úplně snadno. „Protože máme striktní zákaz stavby přes zimu, protože Mauritius je zároveň hnízdiště netopýrů. Stavba se letos zahájí, udělají se nějaké přípravné práce v těžební jámě, ale stavba samotná začne ve větší míře na jaře příštího roku,“ předpokládá Lakatoš.

Připravované otevření šachty je jedním z prvních společných projektů nového krušnohorského sdružení Mountain region, jehož členy jsou kromě Abertam také Boží Dar, Jáchymov a Horní Blatná.

V projektu se počítá se základním návštěvnickým okruhem. A nepůjde jen o procházku štolami.

„Prohlídková trasa bude dlouhá zhruba 500 metrů. Bude na ní asi osm zastávek, kdy vyvrcholení celé prohlídky je zpřístupněný obrovský dóm, který má 17 metrů na výšku a 22 metrů na délku, kde bude promítán film o těžbě nerostného bohatství v Krušných horách. Je to historický pohled na hornictví, které tady začalo v 17. století,“ popisuje starosta.

Na české straně Krušných hor podobných důlních děl není zpřístupněno mnoho. Na německém území jsou na tom o poznání lépe. Češi s nimi proto spolupracují. Zároveň jdou ale podle starosty Abertam Zdeňka Lakatoše svoji cestou:

„Spolupracujeme s Německem, hlavně s technickou univerzitou ve Freiburgu, nicméně není tam podobné zařízení typu, že by se tam promítal nějaký film v těchto podmínkách. Takže to bude unikum.“

Rozpočet na úpravy podzemních prostor se pohybuje kolem sedmi milionů korun. Devadesát procent uhradí dotace. Veřejnosti se má krušnohorský důl Mauritius otevřít na podzim roku 2014.

Zdeněk Trnka, raf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme