Letiště ve Staňkově otevírá dveře veřejnosti. Ukazuje i unikátní větroň

Aeroklub Staňkov zve o tomto víkendu na tradiční Den otevřeného letiště. Letos tam vrcholí týdenní mezinárodní slet historických kluzáků, takže lidé si mohou prohlédnout nejrůznější typy větroňů, včetně předválečných.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dny otevřených dveří na letišti ve Staňkově. Unikátní větroň Hol‘s der Teufel | Foto: Jana Kosová

Kromě nich jsou na programu i seskoky parašutistů, akrobatické letouny nebo rogala. Na letištní ploše je k vidění i dřevěný kluzák z 20. let minulého století. Podle původních konstrukčních plánů ho postavil Jiří Leník z Litoměřic.

„Je to hlavně náročné na čas. Postavit takovéto letadlo chce hlavně praxi, vcítit se do ducha 20. let, znát technologie, dobové postupy. A pak do toho dát tak 4 tisíce pracovních hodin a nějakých set tisíc korun a je to hotovo. Byl jsem první člověk, který toto letadlo ovládal, protože lidé, kteří by to létali, už nežijí,“ říká Leník.

Větroně láskyplně nazývá Dřevák. Jeho pravé jméno je ale Hol‘s der Teufel, tedy Vem to čert. Právě tak ho totiž častoval v roce 1923 jeho výrobce při složitých konstrukčních pracích. A název už tomuto typu kluzáku zůstal.

Jiří Leník na něm pracoval od roku 2002 do roku 2004 a dnes na něm zkouší létat piloti z celého světa, včetně Indie nebo Japonska. Není to ale jednoduché. V kabině nenajdete jediný přístroj, ani vysílačku, a samotná kabina je otevřená. Letoun je světový unikát.

Dny otevřených dveří na letišti ve Staňkově | Foto: Jana Kosová

Jana Kosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme