Mimoň zakázala podomní a pouliční prodej. Podobně jako další severočeská města
Mimoň na Českolipsku před nedávnem zakázala pouliční a podomní prodej. Město se tak připojilo k těm v Libereckém kraji, kde už zákaz funguje několik let. Z ulic města zmizeli obchodníci, kteří přímo na chodníku nabízeli služby mobilních operátorů, pojištění nebo levnou elektřinu.
Plošné zákazy přímého prodeje sice mohou postupně vyloučit několik problematických prodejců, ale mohou uškodit slušným obchodníkům. V Mimoni se tak mohou prodejci zaregistrovat jako žadatelé o tento způsob prodeje a radnice jim může vydat povolení.
Mezi další města, která zakázala pouliční a podomní prodej v severních Čechách, patří i Rumburk, Most nebo Litvínov. Také lidem v Mimoni vadí pouliční způsob prodeje.
„Přišla sem paní a obtěžovala mě, takže jsem ji rovnou vyhodila,“ říká obyvatelka Mimoně, která podle svých slov pouliční prodejce nesnáší. „S těmihle otravnými lidmi nesouhlasím. S lidmi, co otravuji, šidí a klepou na dveře. Opravdu ne,“ přidává se druhá.
Z prodejců, kteří klepou na dveře bytů a nabízí levnou energii nebo služby mobilních operátorů, mají strach především senioři.
„Protože nevíte, kdo se k vám nakvartýruje, když otevřete dveře. Nebo kdo do vás strčí a vykrade vám byt,“ sděluje své obavy důchodkyně. Jiná seniorka vypráví, jak si v Mariánských Lázních koupila voňavku za 900 korun, která se dá pořídit šeskrát levněji.
Proč došlo v Mimoni ke změně tržního řádu a zákazu podomního a pouličního prodeje, vysvětlil mimoňský nezávislý zastupitel Petr Král, který pracuje jako policista. A právě na mimoňské obvodní oddělení začali v poslední době chodit lidé se stížnostmi na tyto prodejce.
„Prodejci prý zatlačili na jejich maminky, dědečky i manželky, lhali jim a ti na sebe následně přepsali nějakou jinou elektriku nebo pojistku a chodili si takto neustále stěžovat na policii. Jako zastupitel jsem řekl, že si můžeme dovolit tuto vyhlášku udělat,“ vypráví Král.
Seriózní obchodníci mohou podat žádost
Pro některé firmy je zákaz omezující, Mimoň ale podle Krále má pro seriózní obchodníky řešení: „Musí dojít na město, zaregistrovat se jako oficiální žadatel a město mu to buď může povolit, nebo nemusí. Většinou to ale asi povolovat bude, pokud s tím následně nebudou žádné problémy.“
V Jablonci nad Nisou upravuje podomnní a pouliční prodej obecně závazná vyhláška už od roku 2009. Podle mluvčí jabloneckého magistrátu Markéty Hozové úplně zakazuje podomní prodej a pouliční je povolen jen na určitých místech a v určitém čase.
„K tomuto opatření se přistoupilo zejména z toho důvodu, že náměstí bylo plné pouličních prodejců. Bylo to velmi nepříjemné, obtěžovalo to jak občany, tak turisty. Velmi se to osvědčilo,účinek byl v podstatě okamžitý,“ říká Hozová, podle níž ale zákaz někteří obchodníci nerespektují.
„Co nás poslední dobou začíná lehoučce trápit, je podomní prodej, který se rozmáhá zejména na sídlištích. Proto chystáme zpřísnění tržního řádu a důslednější kontroly,“ dodává Hozová.
Mezi další města, která letos zakázala pouliční a podomní prodej novým tržním řádem, patří také Liberec.