Mnohé obce odmítají nálepku ministerstva, že jsou před krachem

Seznam obcí před krachem zveřejnilo ministerstvo financí a na černou listinu zapsalo pět vesnic - Bublavu, Nebanice, Prameny, Pohled a Rostěnice-Zvonovice. Podle úřadu měly vesnice na konci minulého roku nejvyšší riziko platební neschopnosti. Nálepka dlužníků zástupce obcí nepotěšila a někteří to přímo odmítli. Hodnocení ministerstva financí považuje za mylné třeba starostka Nebanic a podporu má i mezi starosty, kteří se dostali na černou listinu v předchozích letech. Podle nich je takové hodnocení zavádějící a především zbytečné.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oprava chodníku

Oprava chodníku | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Ze zdí se odlepují obrovské kusy omítek, v ulicích leží odpadky, trávu už nesekal nikdo několik let, dveře k obecnímu úřadu jsou přelepené páskou, na které svítí nápis ‚Exekutor‘, dokonce ani vlak tady nestaví. Takhle si člověk může představit vesnici před krachem. A takhle rozhodně Nebanice nevypadají.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se na seznam ministerstva financí dívají ‚obce před krachem‘, zjišťoval reportér Ľubomír Smatana.

Opravdový obecní úřad vypadá trochu jinak. Je spojen zároveň s poštou, spořitelnou, všechno po kupě, na jedné hromádce. Naproti bydlí Jiří Čermák. Teď právě drbe za ušima psa, pokuřuje a ani on si nemyslí, že by celá vesnice stála před krachem. „Ne, necítím. Nevím, přijde mi, že to tu pořád funguje stejně,“ říká.

ČTĚTE TAKÉ: Bublava stále nemá vodovod. Akvapark ale rozestavěla

Nebanice mají 340 obyvatel, leží v rovině kousek od řeky Ohře a dominantou už dávno není kostel, ale vysoké obilné silo. V obci stojí tři restaurace, farma se stovkou koní a všude je uklizeno. Ani majitele penzionu, manželé Tomaškovi, dluhy obce nijak netrápí.

„To už je aktuální dvanáct let,“ říká Tomašek a jeho žena ho doplňuje: „Já za sebe se myslím, že jako občané Nebanic nemáme pocit, že by byla obec až v takovém krachu. Nějak to nevnímáme.“ Obec vypadá dobře. Před mnoha lety ale získala dotaci na stavbu jedenácti rodinných domků a prodej zájemcům se protáhl.

Zbytečná práce úředníků

Nebanice nakonec musely dotaci vrátit a dostaly se do dluhů. Splátkový kalendář ale poctivě dodržují, exekutor na dveře nebuší a nelichotivé hodnocení ministerstva financí starostka Jitka Vlková odmítá: „Jediné, co nemůžeme občanům dopřát, je rozvoj další obce. Máme omezené veřejné osvětlení, nemůžeme opravovat silnice.“

ČTĚTE TAKÉ: Zadluženost. Velký strašák českých vesnic, městeček i měst

V noci se v obci nesvítí. „Tmu máme od dvanácti hodin do rána do pěti,“ upřesňuje Vlková. Pouliční lampy nesvítí v mnoha českých vesnicích už dávno, tím se Nebanice nijak nevymykají. Pověst nezodpovědného dlužníka už ale obci nikdo neodpáře, přestože rozpočet má vyrovnaný a do krachu se neřítí.

Podobnou pověst měly předešlé tři roky také Chudenice na Klatovsku. Starosta David Klíma to nemůže ministerstvu financí odpustit dodnes: „Údaj neříká nic zásadního o tom, jak obec hospodaří. Zda hospodaří dobře, investuje a má z investice zisk, nebo investuje špatně a pak se dostává do problémů. V podstatě jsme byli daní na jednu roveň se skutečnými zkrachovalci.“ Podle starosty Klímy státní úředníci vůbec nerozlišují, jak na tom obce opravdu jsou, a tuto práci úředníků ministerstva financí proto považuje za naprosto zbytečnou.


Nebanice

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme