Moravu a Slezsko stále dusí smog, přibyly další postižené lokality

Inverzní počasí dál trápí východ republiky. Moravskoslezský kraj už déle než týden hlásí špatné rozptylové podmínky, kvůli kterým hodnoty polétavého prachu v ovzduší několikanásobně překračují povolené limity. Jen v noci na dnešek přibyly další tři lokality, kde množství prachu překročilo 100 mikrogramů na metr krychlový.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Špatné rozptylové podmínky (ilustr. foto) | Foto: F. Tichý

„Až do odvolání platí v Moravskoslezském kraji signál regulace. Aktuálně jsou zde překračovány emisní limity u poletavého prachu zejména v Bohumíně, pak také ve Věřnovicích a v Ostravě-Zábřehu,“ potvrzuje Jan Havelka z Českého hydrometeorologického ústavu.

Celkem se v Moravskoslezském kraji jedná už o sedm míst. Na Karvinsku jsou limity překročeny hned čtyřikrát.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér Martin Pařízek informuje o počasí v Krkonoších

Hůř se ale dýchá i lidem v Královéhradeckém a Pardubickém kraji, na jihu Moravy a v Praze, kde jsou překročené limity v Suchdole, Karlíně nebo na Smíchově.

Rozptylové podmínky zůstávají i dnes mírně nepříznivé. V nižších polohách tak zřejmě opět zažijeme zatažený den s teplotami kolem 10 stupňů.

Inverze se v příštích dnech nezlepší

Inverze by podle meteorologů měla trvat i v dalších dnech. Zatímco je tedy v údolích mlha, hřebeny hor nabízejí nádherné pohledy nad oblaka. V Krkonoších je ovšem velmi větrno.

„Kdo si chce udělat výlet, může zamířit právě sem na Mísečky a na Zlaté návrší a vypravit se pěšky. Výhledy na moře mraků stojí za to, jsou doslova dechberoucí,“ popisuje reportér Martin Pařízek.

Na horách už je také vše připraveno k zahájení sezóny a čeká se jen, až teploty klesnou pod bod mrazu. Podle předpovědí by mohlo začít sněžit už na Martina.

Martin Pařízek, Jana Gulda, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme