Na Staroměstském náměstí se rozsvítil tradiční vánoční strom

Na pražském Staroměstském náměstí se krátce po setmění rozsvítil tradiční vánoční strom. V centru města stojí už od pondělní noci a několik dní se na něm tvrdě pracovalo. Slavnostní rozsvícení zároveň zahájilo letošní vánoční trhy. Strom zdobí 50 tisíc světýlek v červené a zlaté barvě. Symbolicky navozují atmosféru českého království.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Staroměstském náměstí se rozsvítil tradiční vánoční strom | Foto: ČTK

Staroměstské náměstí bylo v okamžiku rozsvícení stromu plné lidí, všechny přístupové cesty na náměstí byly ucpány. Večerní program zajišťuje Bohemian symphony orchestra Pratur a jejich hosté.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozsvícení vánočního stromu na pražském Staroměstském náměstí přihlížela Zuzana Filípková

Letošní vánoční strom na Staroměstském náměstí pochází z Kladenska. 70 let rostl v chatové osadě v Malých Kyšicích. Jde o smrk ztepilý a jeho původní výška dosahovala 29 metrů. Pro potřeby náměstí musel být o sedm metrů zkrácen.

Podle majitelky stromu ho zasadila její teta. Důvod, proč se rozhodla strom z pozemku odstranit, byl čistě bezpečnostní. Vzhledem k jeho výšce se začala bát, že jí spadne na dům.

Výzdoba stromu se letos nese v duchu královských Vánoc. Kromě žárovek tak na stromě visí dukáty, trumpety a na špici je umístěno královské jablko.

Poměrně nechvalně se proslavil vánoční strom na Staroměstském náměstí, který v roce 2003 spadl a zranil 4 lidi.

Letos je strom upevněn ocelovými lany, na jejich koncích jsou tři šestitunové kotvy. Smrk je ukotven v první a druhé třetině své výšky a organizátoři trhů si nechali vypracovat i dendrologický posudek, který ukázal, že je strom zcela v pořádku.

Zuzana Filípková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme