Na Staroměstském náměstí se rozsvítil tradiční vánoční strom

Na pražském Staroměstském náměstí se krátce po setmění rozsvítil tradiční vánoční strom. V centru města stojí už od pondělní noci a několik dní se na něm tvrdě pracovalo. Slavnostní rozsvícení zároveň zahájilo letošní vánoční trhy. Strom zdobí 50 tisíc světýlek v červené a zlaté barvě. Symbolicky navozují atmosféru českého království.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Staroměstském náměstí se rozsvítil tradiční vánoční strom

Na Staroměstském náměstí se rozsvítil tradiční vánoční strom | Zdroj: ČTK

Staroměstské náměstí bylo v okamžiku rozsvícení stromu plné lidí, všechny přístupové cesty na náměstí byly ucpány. Večerní program zajišťuje Bohemian symphony orchestra Pratur a jejich hosté.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozsvícení vánočního stromu na pražském Staroměstském náměstí přihlížela Zuzana Filípková

Letošní vánoční strom na Staroměstském náměstí pochází z Kladenska. 70 let rostl v chatové osadě v Malých Kyšicích. Jde o smrk ztepilý a jeho původní výška dosahovala 29 metrů. Pro potřeby náměstí musel být o sedm metrů zkrácen.

Podle majitelky stromu ho zasadila její teta. Důvod, proč se rozhodla strom z pozemku odstranit, byl čistě bezpečnostní. Vzhledem k jeho výšce se začala bát, že jí spadne na dům.

Výzdoba stromu se letos nese v duchu královských Vánoc. Kromě žárovek tak na stromě visí dukáty, trumpety a na špici je umístěno královské jablko.

Poměrně nechvalně se proslavil vánoční strom na Staroměstském náměstí, který v roce 2003 spadl a zranil 4 lidi.

Letos je strom upevněn ocelovými lany, na jejich koncích jsou tři šestitunové kotvy. Smrk je ukotven v první a druhé třetině své výšky a organizátoři trhů si nechali vypracovat i dendrologický posudek, který ukázal, že je strom zcela v pořádku.

Zuzana Filípková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme