Nájemníci z domu v centru Opavy se soudí s radnicí

Absurdní dohru má spor mezi opavským magistrátem a nájemníky z domu v centru města. Jde o privatizaci této nemovitosti. Podle očekávání měli nájemníci využít předkupního práva, ale radnice před časem dům prodala někomu jinému.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zimní Opava (ilustr. foto) | Foto: F. Tichý

Regionální soudy daly obyvatelům už dvakrát za pravdu, ale radnice spor dohnala až k soudu nejvyššímu. Teď z něj chce vycouvat.

"Já jsem složila kauci a vyřídila jsem si oficiálně úvěr. Z mé strany byl seriozní zájem o tu koupi." "Já jsem překvapen." Takto reagují nájemníci domu na Horním náměstí v Opavě.

Paradoxně bydlí hned vedle magistrátu. Uvěřili obecným zásadám prodeje bytů a předkupnímu právu, pokud současně dodrží určité podmínky. To všechno udělali, ale střecha se stala náhle majetkem úplně jiné firmy.

Jednou z hlasitých kritiček byla tehdejší opoziční zastupitelka Pavla Brady. Teď je první náměstkyní primátora a fakt, že kauza leží z podnětu radnice na Nejvyšším soudu ČR, je podle ní nesmyslem.

"Jsme v kontaktu s advokátkou, která zastupuje nájemníky tohoto domu, a snažíme se najít nějaký způsob, jak bychom ukončili tento spor, aniž by musel rozhodovat Nejvyšší soud," prohlásila Brady.

Tak jednoduché to ale zřejmě nebude. "I kdyby nové vedení stáhlo dovolání, protože by chtělo tento ostudný spor ukončit, tak je tam stejně dovolání firmy, která objekt vlastní. Takže to na věci nic nemění. Nejvyšší soud bude rozhodovat v každém případě," dodává advokátka nájemníků Jana Hamplová.

A pokud opět rozhodne tak, že opavská radnice v minulosti postupovala špatně a tím pádem privatizaci zruší, město znovu zaplatí nemalé soudní výlohy. Čeká se tedy na postoj Nejvyššího soudu. Zda bude někdo za tuto vleklou kauzu případně potrestán, to budeme sledovat.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme