Návštěvníci letošní velehradské pouti budou součástí historické události

Velehradská pouť a Dny lidí dobré vůle budou letos v červenci výjimečné v mnoha směrech. Poprvé se jubilejní oslavy příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu konají ve svobodné zemi. Pořadatelé počítají až s trojnásobným počtem návštěvníků. Ve hře je také stále možnost návštěvy papeže.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velehrad

Velehrad | Foto: Roman Verner | Zdroj: Český rozhlas

Základním a citlivým bodem příprav každého ročníku je zabezpečení plynulé dopravy. Jindy poklidný a nevelký Velehrad se promění v pulzující město se třiceti tisíci obyvateli. Letos odhaduje starosta Stanislav Gregůrek z ODS příjezd bezmála stovky tisíc návštěvníků. Ti až na výjimky budou muset nechat auto za humny:

„Už před několika lety se podařilo zajistit uzavření obchvatu, kde lidi můžou bezplatně parkovat. Velehrad má určitou kapacitu - to je ta velká louka před klášterní zdí. Ta bývala zaplněná z poloviny, teď si myslím, že bude zaplněná celá.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak probíhají přípravy na letošní velehradskou pouť a co už je z programu jisté, zjišťoval Roman Verner

„A kromě toho ještě po dohodě se starostou Starého Města bude možné použít sportovní plochy vedle obchvatu Starého Města. A budeme hledat i další í plochy ve Starém Městě. Pokud přijede papež, tak to bude určitě plné,“ říká starosta Velehradu.

Parkovištěm autobusů se stane také čtyřkilometrová cesta na Salaš, uzavřená bude i silnice z Tupes. Poutníci se ale nemusí obávat, do a z Velehradu je od záchytných parkovišť dopraví speciální autobusy na pravidelných kyvadlových linkách.

Už před více než rokem se vedení Zlínského kraje rozhodlo pozvat na Velehrad nejvyšší představitele pravoslavné i katolické církve. U papeže plány narušila náhlá abdikace Benedikta XVI. Kraj tedy usiluje o jeho nástupce Františka:

„Je tam v červenci velké světové setkání mládeže v Brazílii, v Riu de Janeiro. Takže toto je takové, že kolik bude míst sil. S apoštolskými cestami zatím nemá vůbec žádnou zkušenost na té rovině hlavy katolické církve,“ upozornil na možné komplikace generální vikář Arcibiskupství Olomouckého Josef Nuzík.

Na Velehrad dorazily tisíce poutníků | Foto: Roman Verner

Ale i on je optimista a rád by nového pontifika na Velehradě přivítal:

„To nově ožilo otevřeností papeže Františka a bezprostředností, takže si děláme naději, že i na pozvání na tak významnou událost, jako je příchod svatých Cyrila a Metoděje na Moravu, zareaguje svým souhlasem,“ doufá generální vikář.

Kolekce knih s cyrilometodějskou tématikou

Nastávajícími oslavami žije celý kraj a řada kulturních organizací. Pozadu nemůže zůstat ani Slovácké muzeum v nedalekém Uherském Hradišti. Jeho ředitel Ivo Frolec s kolegy připravili kolekci knih s cyrilometodějskou tématikou, která nebude striktně vědecká:

„Chceme to zaměřit více vůči veřejnosti. Takže se jedná o čtyřdílnou publikaci, která bude zabalena v jednom obalu. Ten první díl bude faktografický, psaný naučnou formou. Druhá ta knížečka je román, čtivý, aby lidi bavil. Třetí část bude tvořit kreslený komiks. A ta čtvrtá část, ta už je řešena cédéčkem s rozhlasovou nahrávkou. To je zas pro ty, co už nechtějí číst, ale rádi si to poslechnou,“ přibližuje Ivo Frolec

Ojedinělou kompilaci pokřtí muzejníci 5. dubna.

Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme