Nové divadlo v Plzni má literární kavárnu. Má oživit prostory i přilákat mladé diváky

V Novém divadle v Plzni vznikla literární kavárna. Jejím cílem je nejen oživit prostory divadla, ale především podpořit tvůrčí činnost mladých lidí. Zázemí pro autorská čtení našla kavárna v divadelní restauraci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nové divadlo v Plzni

Nové divadlo v Plzni | Foto: Pavel Křivánek DJKT Plzeň

Literární kavárna vznikla ve spolupráci divadla a Gymnázia Františka Křižíka. Zaštiťuje ji Valeriánova nadace, kterou založil v Berlíně otec tragicky zesnulého syna, který měl literární nadání. První večer autorského čtení má už nová literární kavárna za sebou.

„Jsem strašně šťastný, že mám možnost konečně vás přivítat v naší dlouhodobě očekávané a vytoužené literární kavárně,“ zahájil první večer autorského čtení Martin Otava, ředitel divadla J. K. Tyla a zároveň iniciátor literární kavárny.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Novém divadle v Plzni vznikla literární kavárna. Natáčela tam redaktorka Monika Zettlová

„Divadlo by podle mě mělo vykonávat i jiné činnosti než je ta hlavní, tedy že večer zvedneme oponu, odehrajeme představení a zase pošleme diváky domů. A právě podpora kreativního psaní je jedna z takových inciativ velice blízkých mému srdci,“ prozradil Českému rozhlasu.

Tvůrčí činnost mládeže

Literární kavárna chce hlavně zpočátku oslovit především mládež a mladé autory ve věku od třinácti do šestadvaceti let.

„Chtěli jsme se zaměřit na tento věk, který je kritický jak rámci kultury, tak v rámci toho, čím se děti nebo studenti zabývají ve volném čase. Takhle jsme jim chtěli dát příležitost, aby se mohli nějakým způsobem realizovat,“ vysvětluje Patricia Glinská z Divadla J.K.Tyla, která literární kavárnu vede.

Vůbec první autorkou, která vystoupila se svým textem na zahajovacím večeru literární kavárny, je teprve čtrnáctiletá Barbora Levorová z Plzně. „Bylo to takové stresující. Bála jsem se,“ svěřila se se svými pocity z prvního veřejného vystoupení.

 

Svůj text Barbora nazvala Co je to trápení. „Psala jsem ho asi tak týden, měla jsme v tu dobu zaracha a tak jsem neměla co dělat. Takže jsem se rozhodla, že to napíšu a vzniklo tohle,“ přiznala.

Každý měsíc vypíše divadlo téma a autoři posílají své texty do soutěže. Odborná komise z nich pak vybere nejlepší pro večer autorského čtení. V komisi zasedla i dramaturgyně plzeňské činohry Klára Špičková.

„Pracujeme každý za sebe, přečteme si všechny došlé texty. V tomto případě jich bylo 16. V podstatě rozhoduje, který dostane nejvíc hlasů,“ vysvětlila.

Vznikají internetové stránky

V současné době vznikají internetové stránky literární kavárny, kde budou texty z autorského čtení zveřejněny. Sami čtenáři pak rozhodnou, které z nich se dočkají uvedení na Malé scéně divadla.

„Úplně nejlepší texty, tedy výběr těch, které byly na autorském čtení, budou scénicky čtené nebo nějak částečně dramaticky zpracované. Nebude to úplně rozehrané, je to většinou próza, takže ani se to někdy nedá dialogicky udělat. Zároveň bychom texty chtěli nechat vydat v nějakém almanachu nebo sborníku,“ popsala Glinská.

Dodala, že literární kavárna chce postupně zvát na autorská čtení i profesionální spisovatele, kteří by mohli své zkušenosti předat začínajícím autorům. Zároveň se plánují i workshopy tvůrčího psaní.

Monika Červená Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme