Obyvatelé Rohozné podepsali petici proti rušení vesnických pošt. Bojí se i o svoji pobočku

Proti rušení vesnických pošt se ohradili obyvatelé Rohozné. I když ještě není na světě konkrétní seznam ohrožených poboček, v této obci na Jihlavsku se bojí, že skončí právě ta jejich. Změn se má podle mluvčího pošty dočkat na 1100 poboček. Neznamená to ale, že všechny budou rušit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pošta (ilustr. foto) | Foto: Prokop Havel

Lidé z Rohozné říkají, že v případě, že by o svou pobočku pošty přišli, přineslo by jim to prý velké komplikace. Petici podepsala například i Martina Brtnická, která má vedle pošty obchod.

„Lidi si tam chodí pro důchody. A důchodci, kteří nemají auto ani nikam nejezdí, jak by se někam dostávali? Tady autobus jede ráno a pak až v poledne. A pro mě konkrétně by to třeba znamenalo, když tam nosím tržbu, platím faktury, pro mě by to bylo také blbý,“ přiznává.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Rohozné u Jihlavy podepsali lidé petici proti rušení vesnických pošt. Natáčela tam redaktorka Olga Štrejbarová

Nejinak na tom jsou podle všeho i ostatní obyvatelé Rohozné. „Já si to neumím představit kam jezdit. Já nevím kam by nás převedli. Pro ty starý, ale i pro ty mladý, jsou maminky na mateřské dovolené,“ říká Zdena Skokanová.

Starosta obce František Venkrbec drží v ruce dopis od Sdružení místních samospráv. „Sdružení vypracovalo petici pro vládu ČR, aby snaze pošty zabránila. Nejbližší pošta pro nás by byla v Batelově, jestli by byla zachovaná nebo v Třešti. Tak 15 kilometrů. Neumím si to prostě představit,“ přiznává.

Podle starosty by prý poštu nenahradil ani pojízdný pošťák. „My jsme to rozmístili jak na obecním úřadě, tak na poštu a do místních prodejen. Oni by sem jezdili, ale v podstatě ti lidé často většinou doma. Chodí jim třeba doporučené dopisy, a on sem přijede ráno od 10 do 11 hodin,“ říká.

Mluvčí České pošty Ivo Mravinac říká, že i když vyšlo z propočtu Českého telekomunikačního úřadu, že 1100 poboček je více méně nadbytečných, všechny rozhodně Česká pošta zrušit nemůže.

„Myslím si, že takovou věc nemá v plánu ani dlouhodobě. Teď se dělají petice, protože oni se cítí ohrožení tím, že Český telekomunikační úřad řekl nějaké konkrétní číslo,“ říká mluvčí.

Pošta podle něj ale musí změnit svoji síť. „Máme ji prostě 150 let starou. Pobočky jsou v místech, kde je minimální poptávka. Máme pošty, kde je 5 transakcí denně.“

Stovky poboček v zemi se změnám nevyhnou. Nastat by měly ještě tento rok.

Olga Štrejbarová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme