Olomouc bude v komunálních volbách jedním obvodem. Hlasovací lístek tak bude nezvykle velký

Hlasovací lístek do komunálních voleb Olomoučany pravděpodobně překvapí. Do schránky dostanou obálku formátu A5, po rozbalení se ale lístek změní spíše v list či plachtu velikosti A1. Aby si voliči prošli všech 582 kandidátů, budou možná potřebovat velkou trpělivost a silné brýle.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby 2013 do Poslanecké sněmovny (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Město už totiž nebude rozděleno do několika volebních obvodů, jako tomu bylo v předcházejících volbách. Do schránky tak voliči dostanou arch s rozměry 59 krát 84 centimetrů z obou stran hustě popsaný stovkami jmen kandidátů ze 14 politických stran a hnutí.

Olomoučanka Radka Nováková už dopředu přemýšlí, že by si lístek kvůli preferenčním hlasům raději doma dopředu upravila, nakonec ale přiznává, že volby někdy zkrátka vynechá:

Přehrát

00:00 / 00:00

Hlasovací lístek do komunálních voleb v Olomouci bude mít nezvykle velké rozměry. Město už nebude rozděleno do několika volebních obvodů

„Popravdě řečeno si nejsem vůbec jistá, jestli k volbám půjdu. Komunální volby nijak neřeším, protože ty lidi většinou moc neznám. Vím, že to není správné, ale většinou na to zapomenu nebo tam prostě nejdu.“

Kvůli nezvykle velkému hlasovacímu lístku si už olomoucká radnice pořídila do volebních místností nové širší plenty s větším pultíkem. Nicméně tajemník olomouckého magistrátu Jan Večeř by byl rád, kdyby si lidi upravili lístek už doma. Prostudování jmen kandidátů napsaných malými písmeny totiž může trvat i čtvrthodinu.

„Vybírání až na místě samotném může vést k tomu, že se tam budou tvořit fronty. Nedej bože nějaké zmatky a kritické situace,“ říká tajemník. Už dopředu počítá i s tím, že volebním komisařům bude sčítání tentokrát trvat déle:

„Po uzavření volebních místností budou poprvé sčítat takové množství a je otázkou, jak se s tím srovnají. Očekávám velice pozdní náhozy výsledků.“

Olomoučané budou letos poprvé od roku 1990 vybírat všech 45 členů zastupitelstva a přímo také primátora. Proto se paní Radce zamlouvá, že Olomouc je jedním volebním obvodem.

„Primátor je důležitá funkce, takže to bych pokládala spíš za výhodu,“ dodává.

Blanka Mazalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme