Policie obvinila bývalého královéhradeckého hejtmana Pavla Bradíka z pletich

Protikorupční policie obvinila bývalého hejtmana Královéhradeckého kraje Pavla Bradíka z ODS. Spolu s dalšími třemi muži údajně pletichařili během tendru při vzniku společnosti, kterou kraj zakládal společně se soukromým partnerem na zpracování odpadu z těžby dřeva. Exhejtman Bradík obvinění odmítá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Muži podle policie pletichařili při vzniku společnosti Silvatres HK, kterou zakládal Královéhradecký kraj v roce 2007. Prostřednictvím tendru hledal společníka, který do firmy vnese know-how na zpracování odpadů z těžby dřeva. A právě při tomto výběrovém řízení mělo dojít k pletichám.

Zpracování klestí po těžbě, zejména z lesů státního podniku Lesy České republiky, měla organizovat firma Silvatres, spalovat ji pak měly elektrárenské zdroje společnosti ČEZ. Kraj měl ve firmě mít více než poloviční podíl, a Bradík se měl stát dokonce šéfem firmy. Ta ale nikdy nezačala fungovat a do konce roku 2011 vytvořila ztrátu 19 milionů korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

O obvinění bývalého hejtmana Královéhradeckého kraje Pavla Bradíka informoval redaktor Jiří Fremuth

„Mohu potvrdit, že náš útvar zahájil v minulých dnech trestní stíhání proti čtyřem osobám, které byly obviněny z trestného činu pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Tato věc se týká veřejné zakázky krajského úřadu Královéhradeckého kraje,“ potvrdil mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Protikorupční policie obvinila kromě exhejtmana dalšího politika ODS – někdejší radního pro zemědělství Jiřího Vamberu a dva úředníky krajského úřadu. Vambera obvinění odmítá, stejně tak někdejší hejtman Bradík.

„Já osobně se přiznám, že je to kauza, která je natolik malá, že nejsem úplně přesně ani v obraze. Výběrových řízení dělal náš kraj obrovské množství. Zhruba samozřejmě vím a myslím si, že to trestní podání je postaveno na něčem asi vymyšleném. Já si naprosto nejsem vědom jakéhokoli pochybení nebo viny,“ řekl Českému rozhlasu Bradík.

Oba někdejší politici už jednou společně s dalšími radními policejnímu stíhání čelili. V roce 2010 je kriminalisté vyšetřovali kvůli údajně předraženému nákupu nábytku do nového sídla krajských úředníků. Okresní státní zastupitelství ale stíhání zastavilo.

Jaroslava Malínská, Jana Zemanová, Jiří Fremuth, Mirko Kašpar, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme