Praha 9 odhalila pomník Emilu Kolbenovi. Stojí ve Vysočanech blízko továren ČKD
Ve Vysočanech stojí nový pomník průmyslníka Emila Kolbena. Instalován byl na křižovatce ulic Sokolovská a Freyova. Je z neobvyklého materiálu – tvrzeného skla – a vedle něj je umístěná i pamětní deska. Ta připomíná zaměstnance strojírenského závodu ČKD, kteří zemřeli v protektorátním období. Jde o další připomínku legendárního průmyslníka, v Praze jeho jméno nese třeba stanice metra nebo ulice.
Emil Kolben stál u zrodu slavné strojírenské firmy Českomoravská Kolben-Daněk, zkráceně ČKD. Ta vznikla za první republiky a měla v době největšího rozmachu přes 12 tisíc zaměstnanců.
Pomníku blízko bývalého sídla se Emil Kolben dočkal až v těchto dnech. Připomíná nejen samotného Kolbena, ale i zaměstnance ČKD, kteří zemřeli za druhé světové války.
„Skládá se ze dvou částí, z betonového monolitického pilíře s umístěnými bronzovými deskami, a ze skleněné části, která rozpracovává historickou fotografii. Původní předloha je maličká, čili se pracuje s výtvarnou zkratkou,“ popisuje autor Lukáš Velíšek.
V Praze 9 Vysočanech stojí nový pomník Emila Kolbena. Mluví o něm jeho autoři Lukáš Velíšek a Martin Suchánek
Nový pomník, který tvoří tři postavy znázorňující Kolbena a jeho spolupracovníky, by měl odolat i vandalismu.
„Materiál je kalené bezpečnostní sklo, maximální vyráběné tloušťky 19 milimetrů. Barva, která na tom je, je sklokeramická smaltovaná barva, doufáme, že prakticky nezničitelná,“ vysvětluje Velíšek.
Pomník stál dva miliony korun. Zaplatila ho Městská část Praha, na financování se podílela i soukromá strojírenská společnost. Dílo zaujalo i Andrée Kolbenovou, která je manželkou vnuka slavného průmyslníka.
„Je to ohromně moderní, ale opravdu to znázorňuje život dědečka Kolbena, který vždycky kráčel dopředu. Líbí se mi to moc,“ říká.
Pomník vyniká spíše z odstupu
Postavy na pomníku připomínají Kolbena a jeho kolegy z Edisonových dílen ve Spojených státech amerických.
"Výraz té instalace je poněkud industriální, není to klasická socha. Chce to prostě ukázat, že je tu určitý intelekt, který je schopen se prosadit ve světě,“ připomíná spoluautor pomníku Martin Suchánek. Pomník je na rušné křižovatce. To podle autorů nevadí. Cílem bylo umístit ho tam, kde ho uvidí co nejvíc lidí.
„Pomník je z tohoto pohledu udělaný na určitou distanci. Jednak je to sadovými úpravami, jednak samotným ztvárněním, kdy je tam i zrcadlový nápis. Rastr vynikne teprve z určitého odstupu,“ dodává Lukáš Velíšek.