Primátor se prošel noční Prahou. Václavské náměstí čekají změny, rozhodl

Primátor hlavního města Bohuslav Svoboda se v doprovodu šéfů městské a státní policie vydal na noční procházku Prahou. Se situací na Václavském náměstí ovšem příliš spokojen nebyl. Rozhodl se proto, že srdce metropole změní k lepšímu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václavské náměstí a budova Národního muzea v Praze

Václavské náměstí a budova Národního muzea v Praze | Foto: Khalil Baalbaki

Obraz Václavského náměstí již tradičně dokreslují bezdomovci, postávající taxikáři, ale také naháněči, kteří lákají cizince do nočních podniků. Návštěvníkům i místním to pochopitelně kazí dojem z centra města.

Přehrát

00:00 / 00:00

Primátor Bohuslav Svoboda a historik moderní architektury Rostislav Švácha hovoří uvažují o budoucí podobě Václavského náměstí

Primátor má o budoucnosti Václavského náměstí poměrně jasné představy. První se týká zvýšení bezpečnosti a v tomto směru již město podniklo patřičné kroky.

Policisté častěji kontrolují stánky, kolemjdoucí i bezdomovce. V současné době na Václavské náměstí dohlíží v průměru šest až deset policistů.

„Je to o něco lepší, i když zlepšení není příliš výrazné. Určitě je patrné zlepšení v oblasti naháněčů, jsou méně agresivní, než byli, protože tam přece jen velmi intenzivně pracuje městská policie,“ vysvětlil primátor s tím, že si ovšem představuje daleko výraznější zlepšení.

Náročnější na čas i finance je druhá primátorova vize, která počítá s výraznější proměnou podoby Václavského náměstí.

„Musíme zvažovat, zda v jeho středu nevytvořit zelený pruh, trávník s nějakými stromy, tak aby se od sebe levá a pravá strana funkčně oddělila a aby se rozdělila provázanost nepořádku obou stran. To dělá ve všech městech velice dobrý efekt. Samozřejmě je to i otázka dolní části Václavského náměstí, kde je problém největší a kde také budeme muset řešit nějakou provozně stavební úpravu,“ popsal primátor své plány.

Rozhodnutí padne snad do konce roku

Zkrášlit Václavské náměstí se nepříliš úspěšně pokoušeli i primátorovi předchůdci. Bohuslav Svoboda již ale začal jednat s Prahou 1 i s místní občanskou iniciativou. Předpokládá, že komunikace bude intenzivní.

„Při revitalizaci Václavského náměstí je vždycky problém, že se musí magistrát dohodnout s městskou částí a že to musí být věc, kterou také akceptují občané,“ řekl primátor s tím, že nezanedbá ani veřejné diskuze.

Kdy se náměstí dočká nové podoby ovšem, není zřejmé. Primátor by uvítal, kdyby rozhodnutí o definitivním plánu padlo do konce roku. Po vyřešení ekonomické otázky by pak mohla započít samotná realizace.

Dům na rohu Opletalovy ulice a Václavského náměstí čeká demolice | Foto: ČTK

Svoboda se nebojí, že by na projekt nakonec nebylo v městské pokladně dost peněz: „Václavské náměstí je jedna z výkladních skříní Prahy a budou se muset najít.“

Primátovu snahu o proměnu Václavského náměstí ve výstavní bulvár pozitivně hodnotí i historik moderní architektury Rostislav Švácha. Ten je jedním ze třinácti profesorů, kteří vyzvali ministra kultury Jiřího Bessera, aby zvážil rozhodnutí o demolici domu na rohu náměstí a Opletalovy ulice.

„Vzpomínám si, že před pěti nebo šesti lety byla vypsaná veřejná architektonická soutěž, která problém řešila podle mě docela solidním způsobem. Řešil se i problém přidání eventuální zeleně. Ale ono to trošku naráží na otázku, zda-li chceme dostat na Václavské náměstí tramvaj, nebo ne. To je asi ten klíčový problém, “ zamyslel se Švácha.

Tramvaj ano, se zelení raději opatrně

On sám by upřednostnil obnovu tramvajové trati vedoucí středem náměstí před zelení. Obává se totiž, že by zastínila architektonickou výjimečnost domů na náměstí:

„Myslím si, že tramvaj patří do města. Ale tramvaj tam těžko dobře dostanete, když bude fungovat severojižní magistrála. Všechny problémy jsou hodně provázané. Pokud jde o zeleň, je to určitě v pořádku, ale podle mě krása Václavského náměstí spočívá hlavně v kráse jeho architektury."

Roh ulice Vodičková a Václavské náměstí v Praze | Foto: Khalil Baalbaki

Václavské náměstí je z tohoto hlediska velice pestré. "Můžeme tam vidět všechny styly od 18. až po 21. století a když tam dáte příliš mnoho stromů, tak potom nemůžete moc vnímat krásu architektury,“ upřesnil Švácha.

Ke kauze chystané demolice domu z počátku 20. století prohlásil, že díla výborných architektů by se bořit neměla. Zároveň by byl stavbou nové budovy ohrožen pohled na stávající dominantu náměstí.

„Jde o průhled k Národnímu muzeu, kde by asi neměly být žádné nové věže, a v tom ohledu mě hodně znepokojuje projekt, který má tento kvalitní dům nahradit,“ vysvětlil.

Profesor Švácha každopádně ocenil, že se primátor prošel po náměstí pěšky a neposuzoval situaci jen ze služebního vozu.

Veronika Sedláčková, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme