Strážníci v Jaroměři mají nové pomocníky. Hlídají před školami a domluvou řeší přestupky

Městské policii v Jaroměři – Josefově pomáhají dva asistenti prevence kriminality. Jejich úkolem je dohlížet na veřejný pořádek a noční klid, hlídkují ale také před školami. V Josefově bydlí velká skupina sociálně slabých lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Násilí (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Hlídky před budovou základní školy vítá i její ředitel Lukáš Zvěřina. Neřekl by ale, že děti v Josefově jsou například agresivnější.

„Situace v Josefově není snadná, není jednoduchá a to jakési napětí, které tady je, se nějakým způsobem projevuje i u školy. Myslím si, že je dobré, že takováhle aktivita tady je. Přínos toho, že nám někdo pomáhá zvládat situaci kolem školy, je dosti důležitý a dosti významný,“ vysvětluje.

„Ono to je celkovou situací a celkovým prostředím, které tady v Josefově je. I tím zázemím, které tady je. Ale děti jsou děti, některé jsou hodnější, s některými jsou problémy, ale v rámci školy si s tím poradíme. A to, co se děje mimo školu, vnímáme, protože i to patří ke škole. A pokud nám s tím někdo pomáhá a snaží se nastavit pocit bezpečnosti, tak je to vždycky mnohem lepší,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Kristýna Štanderová zjišťovala, jak v Jaroměři – Josefově posílili bezpečnostní opatření

Asistenti prevence kriminality tak pomáhají strážníkům, kteří před školou nemohou hlídkovat několik hodin denně. „Mají uniformy, které jsou velmi podobné uniformám městské policie, a je na nich velmi zřetelně jasné, že to jsou asistenti prevence kriminality,“ říká Petra Šilhánová ze sociálního odboru města.

Stejné pravomoci jako strážníci ale asistenti nemají, přestože podléhají přímo městské policii. „Špatné zaparkování nebo nějaký přestupek proti veřejnému pořádku s vámi eventuálně budou řešit domluvou a poučí vás o tom, jak by vaše chování mělo vypadat,“ upozorňuje Šilhánová.

Pokud domluva nebude stačit, asistenti prevence kriminality okamžitě zavolají strážníky, kteří situaci vyřeší.

Kristýna Štanderová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme