Úřady prý měly v Přednádraží zajistit opravu bez ohledu na to, komu kanalizace patří

Kvůli špatným hygienickým podmínkám a nevyhovujícímu technickému stavu domů se musí do zítřka vystěhovat převážně romští obyvatelé ghetta v Ostravě-Přívoze. Majitel budov nechal zajít věci tak daleko, protože se nedokázal s úřady a městem dohodnout, komu patří kanalizace, která je už několik měsíců nefunkční. Úřady prý ale mohly zakročit, i když je vlastník neznámý.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeden ze zdevastovaných domů

Jeden ze zdevastovaných domů | Foto: Silvie Mikulcová

Kvůli sporu přitom vlastník objektů Oldřich Roztočil ani nezačal s opravami poškozených stropů, balkonů, komínů nebo elektrických rozvodů.

Zástupkyně Úřadu veřejného ochránce práv Jitka Seitlová se teď zajímá o další osud obyvatel ghetta. Úřady podle ní mohly už dávno buď samy zasáhnout a vydat nařízení vedoucí k urychlené opravě, nebo na případ alespoň upozornit jiná místa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Primátor Ostravy Petr Kajnar a zástupkyně Úřadu veřejného ochránce práv Jitka Seitlová uvažovali, proč jsou domy v Přednádraží v havarijním stavu

V loňském roce totiž například vypukla v ghettu epidemie žloutenky a nefunkční kanalizace mohla být jednou z příčin. Seitlová zdůrazňuje, že právní řád pamatuje i na případy, kdy město vlastníka nezná:

„V případě, že tedy hrozí nebezpečí ohrožení zdraví nebo až životů, tak stavební úřad nařídí nezbytné technické úpravy, nezbytné technické zabezpečovací práce. A ty buď provede vlastník, a když takový vlastník není, tak je provede sám stavební úřad na vlastní náklady a následně je vymáhá po tom, kdo se v soudních sporech nebo v dalších šetřeních zjistí jako vlastník.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Silvie Mikulcová se vypravila mezi obyvatele ghetta v Přednádraží

Seitlová připouští, že argumenty stavebního úřadu k vystěhování jsou pádné, lidé, kteří mají k území vztah a chtějí ho spravovat, by ale měli dostat možnost. Připomíná, že v Přednádraží žijí kromě neplatičů i ti, kteří nájem platí a o své byty se řádně starají.

Podle ní by teď úřady měly zařídit opravu kanalizace a vlastníkovi domů by případně měla být nařízena oprava a údržba vnitřních rozvodů, které jsou rovněž ve špatném stavu.

„Bylo by hrozně dobře, kdyby se na tom samozřejmě podíleli i ti místní, kteří tam mají zájem bydlet. A tím by jednak prokázali, že ten zájem je opravdový, a také si myslím, že by byli motivováni a těch věcí, které tam budou vybudovány, by si vážili,“ dodává.

Problém je prý složitější

Primátor Ostravy Petr Kajnar z ČSSD je přesvědčen, že současná situace je vyhrocením dlouhodobě neřešeného problému, za který je odpovědný stát a celá společnost. Jeho příčinu vidí v tom, že komunisté rozbili tradiční hierarchickou organizaci romské komunity. Co teď s lidmi z Přednádraží bude, ale netuší.

„V téhle situaci jsou dneska tisíce lidí. Co s tím chcete dělat? Dvacet let se to neřeší nebo šedesát let se to neřeší. Dospělo to do situace, kdy stát dává příspěvky na bydlení, které berou podnikatelé, kteří nemají odpovědnost vůči společnosti, vůči nikomu. Neopravují domy a žijí z toho, že tam ubytovávají lidi, kteří přicházejí odkudkoli,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česko-romská aktivistka Alice Heráková si myslí, že k rodinám z Přednádraží by se mělo při řešení situace přistupovat jednotlivě

Na otázku, jestli opravu kanalizace zanedbal majitel, město nebo samospráva, odpovědět nechtěl. „Kanalizace nepatří městu,“ uzavřel.

Zodpovědnost jak na straně majitele, tak na straně města, které soukromému investorovi domy prodalo, vidí česko-romská aktivistka Alice Heráková. Situaci je podle ní ale třeba urychleně řešit.

Krok městské části Ostrava-Přívoz přestěhovat obyvatele do ubytovny proto považuje za logický – záleží ovšem na tom, za jakých podmínek a na jak dlouho. Dokáže si představit i odlišný přístup k jednotlivým rodinám.

„Měli by být schopni zajistit jim náhradní ubytování na určitou časově ohraničenou dobu a posléze řešit tu situaci dál. To znamená buďto přidělovat jiné byty, jednat s těmi rodinami podle toho samozřejmě, jak která si plnila třeba i své finanční závazky vůči městu a tak dále,“ vysvětluje.

Někteří se stěhovat odmítají

Zástupci stavebního úřadu dnes přečetli nájemníkům oficiální rozhodnutí o vystěhování a snažili se jim ho předat. Podle nich je ohroženo zdraví a život nájemníků. Atmosféra se ale vyhrotila a lidé vykřikovali, že úředníky do svých bytů nepustí a žádné dokumenty nepodepíšou.

Asi třicet rodin totiž z domů v ulici Přednádraží na soukromou ubytovnu odejít nechce. Teď se navíc obávají, aby jim dodavatelů kvůli dnešnímu rozhodnutí neodstřihli plyn a elektřinu.

Ostrava, Přednádraží, Romové | Foto: Silvie Mikulcová

„Na ubytovnách si myslíte, že budeme mít takové volno? Že si můžou děcka hrát venku? Něco rozbijí a jsem venku. Kdo mi zase pomůže? Sociální odbor mi dá byt, když jsem samoživitelka na dvě děti? Celé svoje živobytí teď musím ztratit a musím žít ze čtyř tisíc?“ ptá se mladá nájemnice Žaneta.

Když vedoucí stavebního úřadu četl dlouhé rozhodnutí, někteří se shromážděných obyvatel měli slzy v očích. Prašné cesty před domy se přesto později skoro vylidnily. Jen místy postávaly hloučky lidí a řešily, co bude dál.

Úřady chtějí místní přesvědčit, že se o Přednádraží umějí postarat. „Ještě jsou tady nějaké dvě rodiny problémové a my chceme co nejdřív, aby se odstěhovaly. A pak začneme novou éru tím, že začneme byt po bytě opravovat,“ prohlásil neoficiální mluvčí lokality Jan Bandy. Jasno má být už příští týden.

Silvie Mikulcová, Veronika Sedláčková, Jan Richter, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme