V Kašperských Horách zpřístupnili podzemí radnice, kde zimují netopýři

V Kašperských Horách jsou v těchto dnech mimořádně otevřeny i běžně nepřístupné prostory. V rámci Dnů Evropského dědictví se tady například až do neděle mohou lidé každé odpoledne podívat do kostela Panny Marie Sněžné, zapojit se do komentovaných prohlídek kostela svatého Mikuláše nebo navštívit podzemí radnice, které představuje nejen ojedinělý prostor, ale jeho raritou je i to, že slouží jako zimoviště netopýrů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kašperské Hory - radnice | Foto: Jitka Englová | Zdroj: Český rozhlas

Do podzemí radnice vedou malá vrátka za branou.

Stropy podzemí jsou v některých jeho částech hodně nízké, vyšší lidé tu proto mají problém projít. V první větší místnosti jsou panely o netopýrech.

„Podzemí je přístupné jenom do září, protože v zimě tady zimují netopýři. Je jich tady více druhů – netopýr velký, netopýr Brandtův, netopýr ušatý a vrápenec,“ popisuje vedoucí městského informačního střediska Veronika Rosecká.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Kašperských Horách je do konce září mimořádně přístupné podzemí radnice, kde zimují netopýři. Podívat se tam byla Jitka Englová

Schody dolů vedou do druhého sklepení.

„Radnice byly původně dva domy, až po 16. století byly sestavěny do jedné budovy, a protože v budově radnice byla pivnice, tyto sklepy zřejmě sloužily k uchování a chlazení sudů, takže tu byl led,“ vysvětluje Veronika Rosecká.

Ve sklepení je asi 5 stupňů Celsia. Má mnoho odboček, které sloužily právě k odvodňování tajícího ledu.

K podzemí se vážou i pověsti. „Jedna povídá o tom, že chodby vedou až na hrad Kašperk. Vypráví o tom, že kdo se do chodeb dostane, už se nikdy nedostane ven,“ říká vedoucí městského informačního střediska.

Netopýří stezka i výstava v muzeu

Pokud by se někdo chtěl dozvědět o netopýrech více, má v Kašperských Horách ještě další možnosti.

„Je tady začátek netopýří stezky, která putuje až ke kostelu svatého Mikuláše. Tam už je stezka doplněna informačními panely, kde zabírá další faunu a floru, která kolem Kašperských Hor žije,“ dodává Veronika Rosecká.

Komu se nechce vyrazit zhruba na kilometrovou procházku ke kostelu, může zajít do muzea Šumavy na náměstí. Místní faunu a floru tady představuje fotografická výstava.

Zimující netopýr | Foto: Sloupsko-šošůvské jeskyně

Netopýrům se tady věnují hned dva sály. Výstavní panely nabízejí snad veškeré informace o životě netopýrů a k vidění jsou tady třeba i pomůcky k jejich kroužkování, preparovaní netopýři nebo jejich kostry.

„Je to putovní výstava, kterou jsme si půjčili kvůli tomu, že netopýři jsou skupina živočichů, kterou zrovna lidé moc nemusí. Jsou opředeni mnoha pověrami, kterým lidé věří,“ vysvětluje zoolog muzea Šumavy Ivan Lukeš.

Výstava potrvá do konce října, podzemí radnice ale bude kvůli netopýrům přístupné už jen do konce září.

Simona Bartošová, Jitka Englová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme