V Ostravě-Nové Vsi vzniká velké zázemí pro mladé lidi s postižením

Nemohou dál studovat, ani si najít běžné zaměstnaní. Přesto ale mohou lidé s postižením žít plnohodnotný život. Jako třeba handicapovaná Zuzka, která po základní škole začala navštěvovat malý denní stacionář v pronajatém domě v Ostravě-Svinově. Otevřela ho tam obecně prospěšná společnost Žebřík, která teď za pomoci dobrovolníků buduje v Ostravě-Nové Vsi velké zázemí pro mladé lidi s postižením.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výuka hodin | Foto: Břetislav Tureček

Zuzka má jedenadvacet let a žije s Downovým syndromem. Zrovna přemlouvá svou maminku, aby se nebála rozhlasového mikrofonu.

Jakmile se upravená slečna v džínové sukni a s červeným prstýnkem na ruce trochu rozpovídá, nestačím se divit. Zvládá spoustu různorodých aktivit. Od hry na flétnu až po práci s malými dětmi. V rozvoji ji pomáhá nově otevřený stacionář.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vznikajícím stacionáři v Ostravě-Nové Vsi natáčela redaktorka Jana Jeckelová

„Dobré je to určitě v tom, že si tam opakují trivium. A nevypadne z toho, že umí trochu počítat, trochu číst. A hlavně sociální vazby, kde se setkává s vrstevníky. Stále se pohybují někde ve městě, po výstavách. Chodí, kde můžou. V Žebříku jsou zapojeni, neflákají se. Je to fajn,“ říká Zuzčina maminka Barbora.

Otevření stacionáře je pro ni úleva. „Určitě by zůstala doma a já s ní. A neumožnilo by mi to pracovat a věnovat se něčemu, abych se seberealizovala i já,“ paní Barbora a drží dceru Zuzku kolem pasu.

„Kdyby se jí tam nelíbilo, tak nevím, jak bych ji ráno do auta dostala. To ona by asi odmítla vstát,“ směje se maminka a ptá se Zuzky, jestli do stacionáře chodí ráda. „Moc,“ odpovídá dcera.

U zrodu stacionáře stála Dagmar Mazáková, ředitelka soukromé základní školy pro handicapované děti v Ostravě. „Naši žáci dospěli, a ne všichni se můžou vzdělávat. Handicap je takový, že další pokračování ve studiu nelze. Jsme takové propletení. Já mám školu rodinného typu a stacionář je následná péče. možná je to trochu i o nás, že se od nich neumíme odrhnout,“ dodává Mazáková.

Velký stacionář v Ostravě-Nové Vsi má být hotový ještě letos.

Jana Jeckelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme