V parku Malvazinky zřejmě vyroste sídliště. Praha 5 nesouhlasí, ale bojí se sankcí

Oblíbený park Malvazinky v Praze 5 zřejmě do několika let nahradí rozsáhlá bytová zástavba. I přes dlouhodobé protesty místních obyvatel a nesrovnalosti ve stavební dokumentaci si developer prosadil projekt čtrnácti bytovek Na Pláni, kterým má ustoupit tamní školka i většina zeleně. Současné vedení Prahy 5 si s nevýhodným tendrem z dob někdejšího kontroverzního starosty Milana Jančíka z ODS neví rady. Pokud smlouvu vypoví, mohlo by ji to stát stamiliony.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stromy určené k pokácení | Foto: Miroslav Zimmer

„Měli jsme tam stromy, jako děti jsme si tam hráli. Dneska tam je hřiště zničeno. Jinak je tam školka, kam chodily naše děti, všude jsou rodinné domky. Tam je málo místa, to není na takové sídliště, jako jsme viděli plány," stěžuje si jedna z obyvatelek, která léta za zachování parku Malvazinky bojuje. A nějakou dobu to vypadalo nadějně.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rozsáhlé bytové zástavbě v pražských Malvazinkách natáčela redaktorka Evelyna Kulíšková

„Bylo vydáno stavební povolení, ovšem bylo soudně zrušeno územní rozhodnutí a občané samozřejmě mají šanci vyjádřit svůj nesouhlas," říká Martin Lepšík z iniciativy Přátelé Malvazinek.

Jenomže věc má háček. Než soud verdikt o zrušení územního rozhodnutí vynesl, stavební rozhodnutí nabylo právní moci, a developer tak získal právo stavět.

„Ta smlouva, která byla započatá v roce 2005 za netransparentních podmínek, má nevýhodná ekonomická pravidla. To znamená, prodává levně pozemek za pár startovních bytů, které ještě mají velice nevýhodné podmínky, jsou jenom dočasné. To znamená, že firma Geosan na tom dvakrát získává," vysvětluje situaci zastupitel za Stranu zelených Ondřej Velek.

Firma požaduje 140 milionů za ušlý zisk

Celou věc pak měla ještě více zkomplikovat sabotáž vůči Geosanu ze strany bývalého starosty Radka Klímy z TOP 09. Radnice prý dva roky s firmou nespolupracovala, a developer proto po Praze 5 požaduje úhradu za škodu a ušlý zisk ve výši 140 milionů korun.

Někteří zastupitelé prosazovali postavit se Geosanu přímo, a to soudní cestou. Kompenzaci, kterou firma od radnice požaduje, považují za přemrštěnou.

Bytový dům (ilustrační foto) | Foto: ČTK

Projekt bytovek Na Pláni navíc neodpovídá územnímu plánu, především kvůli nedostatečnému zachování zeleně, a tak by neměl být problém od nájemní, respektive kupní smlouvy s Geosanem pro neplnění podmínek odstoupit. Anebo se na řešení dohodnout mimosoudně.

„Podle našich odhadů se pohybujeme v částce mezi 15 a 25 miliony věcných nákladů. A pokud se městská část nechce soudit, tak to znamená opravdu otevřít velice kvalitní jednání právníků a ekonomů, aby se našel kompromis kompenzace firmě Geosan," dodal Ondřej Velek.

Radnice nechce riskovat prohru u soudu

Jenže podle vedení radnice developer vyjednávat nechce a Praha 5 zase nechce riskovat prohru u soudu.

„Zastupitelé budou muset zvážit rizika, zda chtějí smlouvu vypovědět a vést městskou část do dlouhodobého soudního sporu, který může vést k nemalé úhradě ke společnosti Geosan, anebo, i přesto, že ten projekt je velmi nešťastný, ho umožní dokončit," říká starosta Zelený ze strany Uzdravme naši politiku.

Podle vyjádření, které Geosan Sigma poslal Českému rozhlasu mailem, smlouvy bez náhrady vypověditelné nejsou. Zeleň je podle něj navržena v souladu s platným územním plánem a schválená v rámci stavebního řízení.

O výši kompenzace v případě zastavení stavby je ale developer ochotný jednat, přestože částka 140 milionů údajně vychází ze skutečných nákladů spojených s přípravou projektu a vypočítaného ušlého zisku.

Přesto se během včerejšího zasedání zastupitelé Prahy 5 nakonec shodli na tom, že nejprve nechají znalecky určit cenu pozemků, na kterých by měl developer stavět, a poté je podle smlouvy odkoupit. Pokud jejich cena přesáhne 50 milionů korun, celá věc přejde do gesce magistrátu, stejně jako rozhodnutí, zda bude soud, anebo park Malvazinky zmizí pod zástavbou.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme