V Třebíči vzniká benediktinské lapidárium. Město zpřístupní také zámecký příkop

Třebíč hodlá proměnit staré zámecké sklepení v benediktinské lapidárium. Místní lidé přitom většinou o existenci těchto prostor pod zámkem nevědí. Lapidárium vyústí do zámeckého příkopu bludištěm vysázeným z keřů. Kromě výstav místo poslouží i k pořádání koncertů, divadel a výstav.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

třebíčský zámek | Foto: Michal Malý

Lapidárium na zámecký příkop navazuje starým kamenným vstupem. Sklepením, tedy bývalou ledárnou, kde se v minulosti uskladňoval led, se dá potom projít do areálu zámku.

Celý tento prostor bude volně přístupný a průchozí jedním nebo druhým směrem. Město sem chce navézt velké kamenné sochy, portály a klenby z benediktinského kláštera - proto tedy benediktinské lapidárium. Najde se však i další využití.

„Ze sklepení může být výstavní prostor, samozřejmě s určitými omezeními. Sezonně může také sloužit amatérským divadlům, která nemají velké technické nároky,“ říká nezávislý místostarosta Milan Zeibert.

Další turistickou atrakcí Třebíče bude zámecký příkop, jehož součástí je i bludiště z živého plotu.

Zámecký příkop je už v současné chvíli po dohodě přístupný a dá se do něho dostat ze dvora kolem Speciální školy. Samotné sklepení začnou opravovat letos. První návštěvníci by se do něj měli podívat příští rok.

Michal Malý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme