V Ústeckém kraji možná bude historicky první krajské referendum, kvůli eurodotacím

V Ústí nad Labem začalo sbírání podpisů pro vyhlášení prvního krajského referenda v historii České republiky. Lidé by se v něm vyjádřili ke škodám, které vznikly kvůli chybám v eurodotacích. Pro vyhlášení veřejného hlasování potřebují autoři návrhu sehnat 40 tisíc podpisů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Referendum. Ilustrační foto | Foto: Free Digital Photos, phanlop88

„Protože dosud politická reprezentace Ústeckého kraje nevyvinula žádné úsilí na určení osobní zodpovědnosti a náhrady za škody způsobené při čerpání fondůz Evropské unie,“ vysvětluje důvody uspořádání referenda Martin Kameník ze sdružení Oživení, které na přípravách veřejného hlasování spolupracuje.

Pokud se prokáže, že se někdo pochybení skutečně dopustil, pak se kraj k náhradě škody přihlásí.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Ústeckém kraji možná bude kvůli eurodotacím historicky první krajské referendum. Podrobnosti zjišťoval redaktor Jan Bachorík.

„Pokud bude mít kraj v ruce nějaké důkazy o tom, že někdo pochybil a že způsobil kraji nějakou škodu, tak se samozřejmě k tomu přihlásíme. Ale zatím žádné takové indicie nemáme,“ říká ústecký hejtman Oldřich Bubeníček z KSČM.

O označení viníků už kraj dvakrát jednal. Zastupitelé ale tyto návrhy vždy zamítli. Pokud se však lidé vysloví pro hledání konkrétní odpovědnosti, budou muset zastupitelé problém řešit.

„Referendum je postavené na tom, že výrok, který vydají občané, by měl být vymahatelný. To znamená, že zastupitelstvo Ústeckého kraje by mělo konat na základě výsledků referenda v případě, že většina občanů se vyjádří pro to, aby se škody vymáhaly,“ dodává Martin Kameník.

Tvůrci referenda odhadují škody na zhruba pět miliard korun. Podle hejtmana Bubeníčka by ale měli podat sami trestní oznámení, pokud mají informace o nezákonném jednání.

„Pokud tvůrci této iniciativy mají nějaké konkrétní věci a vědí o nich, tak by sami měli iniciovat nějaké trestní stíhání, protože ve vedení kraje tyto informace nemáme. Takže na nikoho nemůžeme ukazovat, jestli je, nebo není vinen,“ říká.

Pokud se podaří uspořádat veřejné hlasování, bude to první krajské referendum v historii Česka.

Jan Bachorík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme