V Zálezlicích na Mělnicku rozdělují občanům peníze z povodňové sbírky Od lidí pro lidi

Dva a půl měsíce po povodních rozdělují Zálezlice peníze ze sbírky Od lidí pro lidi. Ze všech koutů republiky přišly na zvláštní účet zhruba dva miliony korun. Podle vedení obce dostanou peníze nejen ti zatopení, ale i ti, kterým nešel třeba jenom proud.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kozárovice - zahrada pana Choce 2,5 měsíce po povodni | Foto: Jana Huzilová

„Byly celé pod vodou, ale vydržely to. Sebraly se, ostříhal jsem je, obrazilo to. Všechno je to v pořádku,“ mluví o rajčatech 63letý Pavel Choc z Kozárovic, který měl ještě v červnu půl metru vody v domě a zahradu zatopenou.

„Letos jsem si nechal jenom řádek jahod, dvakrát týdně máme se synem koktejl. My jsme na koktejly, takže dám mléko do mrazáku a dáme si koktejlek. Ono se to po té vodě pomalu srovnává, ale musíte se snažit. Když se nebudete snažit, je konec,“ říká Choc, který v čistém a moderně vybaveném domě žije se svým synem. Manželka mu zemřela po povodních v roce 2002.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Zálezlicích natáčela redaktorka Jana Huzilová

Dnes už by nikdo nepoznal, že tu nějaká povodeň byla.

„Díky tomu, že jsme tady byli, tak hned jak voda opadla, vymetli jsme a vytřeli. Já měl v bytě přesně 2,5 metru vody. Pak už to pokleslo, i když venku se nedalo chodit, ale v bytě nebyla a už se vysoušelo. V první řadě jsme vysoušeli nábytek, aby se to nerozklížilo úplně. I když do ložnice jsme museli dát šrouby a velké podložky, stáhnout to, protože se nábytek začal úplně rozpadat,“ popisuje.

„Zachraňovalo se to, jak se dalo. Dneska můžu říct, že máme vysušíno, bydlíme, i když dodělávky jsou, stále se něco najde. Teď mě zrovna tíží kuchyňská linka. Ale víte co, můžu říct, že bydlím,“ svěřuje se Choc, který uvítá každou pomoc, proto si váží i peněz, které lidé Zálezlicím poslali na zvláštní účet.

„Byl to účet, který byl založený dva dny potom, co tu začala stoupat voda. A to z toho důvodu, aby se neřeklo, že se s něčím manipulovalo. Proto se založil speciální účet, který se nazval ‚Od lidí pro lidi‘. Ten byl mimo pár korun kompletně rozdělen, podle jednoduchého klíče,“ vysvětluje nezávislý starosta Zálezlic Jiří Čížek a pokračuje:

Dům pana Choce 2,5 měsíce po povodni | Foto: Jana Huzilová

„Ten, kdo byl odpojen od elektřiny, dostane 2 tisíce. Ten, kdo měl zatopené technické zázemí k obydlení, dostane 10 tisíc. Zbývající částka po odečtu těchto dvou částí zůstala a vydělila se lidmi, kteří měli vyplavenou domácnost. Vyšlo jim to, že dostanou 65.900 korun,“ sděluje podrobnosti Čížek.

„Byly dva účty, jeden byl na infrastrukturu pro obec a druhý byl ze sbírky Od lidí pro lidi. Takže každý, kdo daroval, si mohl vybrat. Jestli to pošle obci na opravu infrastruktury, nebo to dá lidem,“ vysvětlil starosta, který si pomoci lidí ze všech koutů republiky moc váží.

„Dárci byli různí, bylo tam od 20 korun až po stotisícové částky. Byli z celé republiky – od lidí, firem a obcí,“ dodal.

O velké vodě už tady nikdo nechce slyšet. Všichni věří, že je tentokrát ochrání protipovodňová hráz, hotová má být už letos v listopadu.

Spokojený Pavel Choc se svoji zeleninou - povodně jako by nebyly | Foto: Jana Huzilová

Jana Huzilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme