Ve Slezsku se bude měřit znečištěný vzduch
Spuštění unikátního monitorovacího systému, který bude sledovat znečištění ovzduší, se příští rok chystá v česko-polském pohraniční. Cílem společného projektu odborníků z obou zemí je zmapovat situaci v průmyslových aglomeracích na obou stranách hranice, a to od Katovic až po Opavu po celé délce hranice Slezska.
Obyvatele Moravskoslezského kraje totiž v posledních dnech opět sužovaly překročené limity polétavého prachu. Situaci se rozhodli řešit odborníci z České republiky i Polska. Nejmodernějšími technologiemi chtějí mapovali stav ovzduší na obou stranách hranice. „Po dlouhé době se ministerstva konečně dohodla, že si odkryjí karty a budou spolupracovat. Doteď jako by si to každý řešil sám,“ podotkl Jiří Bílek ze Zdravotního ústavu v Ostravě.
Podle docenta Petra Jančíka z katedry životního prostředí budou k měření využity nejen mobilní měřící stanice, ale znečištění se bude sledovat i pomocí mobilního vozu nebo z letadla. Vysoká škola báňská bude zkoumat, jak se na znečištění podílejí polské zdroje na české straně a jak lokální topeniště, doprava a velké průmyslové zdroje.
Výsledkem bude veřejný web, kde budou moci lidé najít data o aktuálním stavu znečištění i informace o potřebných opatřeních. Jak věří Libor Černíkovský z Českého hydrometeorologického ústavu, hlavním cílem je vyhodnotit data a udělat vše pro to, aby se kvalita ovzduší zlepšila. „Budou použity stejné vstupní údaje a budou podkladem k tomu, aby se se špatným stavem mohlo konečně něco udělat,“ dodává.
Náklady na projekt jsou 1,7 milionu euro (asi 42,5 milionu korun) a hrazeny budou především z evropských fondů. První výsledky měření by měly být k dispozici na jaře příštího roku.