Ve Slezsku se bude měřit znečištěný vzduch

Spuštění unikátního monitorovacího systému, který bude sledovat znečištění ovzduší, se příští rok chystá v česko-polském pohraniční. Cílem společného projektu odborníků z obou zemí je zmapovat situaci v průmyslových aglomeracích na obou stranách hranice, a to od Katovic až po Opavu po celé délce hranice Slezska.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

smog

smog | Foto: stock exchange

Obyvatele Moravskoslezského kraje totiž v posledních dnech opět sužovaly překročené limity polétavého prachu. Situaci se rozhodli řešit odborníci z České republiky i Polska. Nejmodernějšími technologiemi chtějí mapovali stav ovzduší na obou stranách hranice. „Po dlouhé době se ministerstva konečně dohodla, že si odkryjí karty a budou spolupracovat. Doteď jako by si to každý řešil sám,“ podotkl Jiří Bílek ze Zdravotního ústavu v Ostravě.

Přehrát

00:00 / 00:00

O měření kvality vzduchu redaktorka Dominika Rojtová

Podle docenta Petra Jančíka z katedry životního prostředí budou k měření využity nejen mobilní měřící stanice, ale znečištění se bude sledovat i pomocí mobilního vozu nebo z letadla. Vysoká škola báňská bude zkoumat, jak se na znečištění podílejí polské zdroje na české straně a jak lokální topeniště, doprava a velké průmyslové zdroje.

Výsledkem bude veřejný web, kde budou moci lidé najít data o aktuálním stavu znečištění i informace o potřebných opatřeních. Jak věří Libor Černíkovský z Českého hydrometeorologického ústavu, hlavním cílem je vyhodnotit data a udělat vše pro to, aby se kvalita ovzduší zlepšila. „Budou použity stejné vstupní údaje a budou podkladem k tomu, aby se se špatným stavem mohlo konečně něco udělat,“ dodává.

Náklady na projekt jsou 1,7 milionu euro (asi 42,5 milionu korun) a hrazeny budou především z evropských fondů. První výsledky měření by měly být k dispozici na jaře příštího roku.

Mariana Zapotilová, Dominika Rojtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme