Zemanův návrh převést byty společnosti RPG na kraj nájemníci vesměs vítají

Nájemníkům z bývalých hornických bytů na Ostravsku a Karvinsku svitla naděje. Roky se marně snaží získat byty společnosti RPG do svého vlastnictví. Prezident Miloš Zeman teď navrhuje, aby společnost převedla bytový fond na kraj. Výnosy by pak mohly pokrýt prodloužení útlumové těžby na Dole Paskov do konce roku 2016. Podle premiéra v demisi Jiřího Rusnoka jde o reálné řešení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důl Paskov

Důl Paskov | Zdroj: ČTK

Důchodkyně Alena bydlí v domě RPG v Havířově od roku 1956. Její manžel býval důlním měřičem na Dole František. Dnes je Alena sama a za dva malé pokoje platí nájemné šest tisíc korun měsíčně.

V domě přitom chybí ruka řemeslníka. „Nemáme chodbu vymalovanou. Vchodové dveře a zvonky, to je hrozné. Okna máme teď tři roky a střechu a víc nic,“ ukazuje paní Alena.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportérka Jana Jeckelová mluvila s nájemníky z domu RPG v Havířově

Koupelna v bytě staré paní už pomalu dosluhovala, syn proto do nájemního bytu investoval vlastní peníze a nechal vybudovat pohodlnější zázemí.

Důchodkyně Alena teď pozorně sleduje vývoj okolo Dolu Paskov. Když v televizi zaslechla o případném převodu bytů na kraj, hned zbystřila. „Já jsem uvažovala, jak jsem to slyšela, mě to zajímá, i když jsem stará,“ říká.

Také téměř 90letá Františka si stěžuje, že její byt v domě RPG není zrovna v nejlepším stavu. „Vždycky jak začne pršet, už koukám nahoru, jestli na tom místě zas něco nekape,“ vysvětluje.

Rusnok souhlasí se prezidentem, aby se byty společnosti RPG převedly na kraj

Číst článek

Nápad s převodem bytů se jí zamlouvá: „Souhlasím s tím, protože když si je postavila vláda pro těžké robotníky, tak by si zasloužili, aby si za nějakou slušnou cenu mohli ty byty odkoupit.“

Jasněji by okolo Dolu Paskov a bývalých hornických bytů mohlo být v příštím týdnu, kdy kraj navštíví prezident Miloš Zeman.

Jana Jeckelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme