Sparta díky dvěma trefám Haraslína zvítězila v Liberci, Slavia je po obratu s Karvinou těsně druhá

Fotbalisté pražské Sparty zvítězili v sedmém kole první ligy v Liberci 2:0 a před reprezentační pauzou si pojistili vedení v tabulce. Zápas rozhodl dvěma góly v 68. a 77. minutě střídající Lukáš Haraslín, který se s pěti brankami dostal do čela střelecké tabulky soutěže. V závěru obdržel červenou kartu domácí Mario Purzitidis.

Liberec (Aktualizováno: 21:50 3. 9. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lukáš Haraslín

Lukáš Haraslín | Foto: Radek Petrášek | Zdroj: ČTK

Obhájce titulu z Letné po čtvrtečním postupu do skupiny Evropské ligy přes Dinamo Záhřeb ani v sedmém utkání této sezony nejvyšší soutěže neprohrál, z toho šestkrát zvítězil. Slovan naopak podruhé za sebou utrpěl porážku 0:2 a je desátý.

Sparta má ve skupině Evropské ligy po dvou letech opět Rangers. Utká se také s Betisem a Limassolem

Sparta po čtvrtečním vítězství 4:1 v domácí odvetě nad Dinamem vzhledem k nadcházející reprezentační přestávce nešetřila opory a nasadila silnou sestavu hned s třemi bývalými libereckými hráči Peškem, Kuchtou a Olatunjim. Nová posila Slovanu Žambůrek dostal šanci rovnou v zahajovací jedenáctce.

Letenští, kteří v posledním vzájemném zápase v minulé sezoně zvítězili v Liberci 3:1 až dvěma góly v nastavení, měli v úvodu problémy i tentokrát. Začali sice aktivněji, ale do vyložených šancí se v první půli nedostávali.

Domácí postupně srovnali hru a v 37. minutě měli úvodní větší možnost. Kulenovič se na pravé straně uvolnil a jeho střelu pod břevno vyrazil gólman Vindahl na roh. Na opačné straně hrozil především po centrech Olatunji, těsně před pauzou v nadějné pozici hlavičkoval mimo.

Druhý poločas

Do druhého dějství vstoupil Slovan aktivně a letenský favorit musel čelit náporu. V 51. minutě si Chaluš naběhl na Tuptův centr a sám před brankou minul, rozhodčí ale signalizovali ofsajd. Poté Vindahl vytáhl Červův pokus nad břevno.

Pražané se po příchodu střídajícího Haraslína vymanili z tlaku. V 61. minutě zamířil Birmančevč z přímého kopu z výhodné pozice pod břevno a gólman Vliegen měl plno práce, aby vytáhl balon na roh. Po něm napálil odražený míč těsně vedle Haraslín.

Liberečtí se nemohli dostat z tlaku. V 67. minutě ještě Zelený sám před Vliegenem selhal, ale vzápětí už sparťané udeřili. Kuchta vysunul do brejku střídajícího Haraslína, který udělal kličku gólmanovi a přes padajícího Chaluše dloubl míč do sítě.

Sparťané pokračovali v drtivém náporu. Birmančevič našel Kuchtu, ale reprezentační útočník v obrovské šanci ztroskotal na Vliegenovi a gól proti bývalému klubu dnes nedal. V 77. minutě už Pražané pojistili svůj náskok. Domácí krátce po nezvyklém čtyřnásobném střídání zaspali v defenzivě, Haraslín na hranici ofsajdu přebral přihrávku od Zeleného a únik ze strany zakončil povedeným pokusem na zadní tyč.

Slovenský reprezentant dal ve Spartě dva góly v jednom soutěžním utkání počtvrté, v minulosti se mu to dvakrát povedlo v lize a jednou v pohárech. Na premiérový hattrick mezi dospělými ale ani tentokrát nedosáhl. Sedmadvacetiletý křídelník se dostal do čela střelecké tabulky před ostravského Tanka.

Domácí na zdramatizování duelu neměli sílu a poslední zbytky nadějí jim vzal v 87. minutě Purzitidis, který po faulu na Birmančeviče dostal červenou kartu a byl vyloučen. V nastavení o kousek minul střídající Laci, hosty to už ale mrzet nemuselo. Letenští vyhráli čtvrtý z posledních pěti vzájemných ligových zápasů.

Slavia si zastřílela

Fotbalisté Slavie deklasovali doma Karvinou 5:1. Slezského nováčka nejvyšší soutěže poslal v šesté minutě do vedení Adeleke Akinyemi, ale hned ve 13. minutě srovnal jiný nigerijský útočník Muhamed Tijani.

Ještě do pauzy se za Pražany trefili Matěj Jurásek a z penalty Václav Jurečka, po změně stran se prosadili střídající Mojmír Chytil a z dalšího pokutového kopu Conrad Wallem. Slávisté porazili v lize Karvinou po třech utkáních.

FORTUNA:LIGA (PLATNÉ K 3. 9. 2023)