Kladno po osmi prohrách zabralo a porazilo Litvínov, Plzeň rozstřílela poslední Mladou Boleslav

Hokejisté Plzně vyhráli ve 24. kole extraligy nad Mladou Boleslaví vysoko 5:0 a ukončili sérii tří domácích porážek. Třinec porazil na svém ledě České Budějovice 3:2. Oceláři bodovali v šestnáctém utkání v řadě, z toho třináct vyhráli. Hokejisté Kladna ukončili více než měsíční čekání na výhru, doma přetlačili Litvínov 3:0. Olomouc porazila Liberec 3:2 a doma uspěla potřetí za sebou.

Kladno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brankář Adam Brízgala a útočník Radek Smoleňák z Kladna se radují z vítězství

Brankář Adam Brízgala a útočník Radek Smoleňák z Kladna se radují z vítězství | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: Profimedia

Třinec - České Budějovice 3:2

Na konci třetí minuty ztratili hosté při založení útoku puk u vlastní modré čáry, Richard Pánik okamžitě uvolnil Daniela Voženílka, který se zakončením mezi betony otevřel skóre.

V závěru třetiny zvýšili Oceláři dvěma slepenými góly během 98 sekund na 3:0. Nejdříve podpořil Tomáš Kundrátek útok a vymetl milimetrovou trefou horní roh branky. Vzápětí usměrnil Viliam Čacho prudkou přihrávku Martina Marinčina za záda Dominika Hrachoviny, který od druhé třetiny přepustil místo Janu Strmeňovi.

Domácí gólman Marek Mazanec nestačil ve 38. minutě na pokus Jana Ordoše, který zamířil z pravého kruhu nad vyrážečku. V posledních sekundách ještě Mazanec zastavil Milana Gulaše.

V 55. minutě se ale k zblokované střele Ondřeje Kachyni dostal Matěj Toman a z mezikruží překonal Mazance. Asistenci si připsal i Milan Doudera, který vede klubové statistiky obránců Ocelářů v počtu odehraných zápasů (563) a hrál v Třinci poprvé od letního přestupu do Českých Budějovic.

Zbývající minutu a čtvrt hráli hosté bez gólmana a rozhodčí nepostřehli, že chvíli měli na ledě dokonce sedm hráčů. Třinec se ale ubránil a v tabulce snížil ztrátu na druhou Spartu na dva body.

Plzeň - Mladá Boleslav 5:0

Po opatrném úvodu nabídl Petr Gewiese faulem domácím přesilovou hru a Aleksi Rekonen během ní přesným švihem z levého kruhu otevřel skóre. Plzeňský gólman Dominik Pavlát poté se štěstím přečkal dvě šance na brankovišti nekrytého Mattiho Järvinena.

Závěr první třetiny patřil i díky další přesilovce Středočechům, jenže Indiáni přežili i gólovou příležitost explzeňského Sebastiana Maláta krátce před sirénou.

Po pauze převzali iniciativu domácí, skvělým zákrokem vyrazil táhlou střelu Jakuba Lva brankář Filip Novotný, jenž chytal jubilejní 300. extraligový zápas. Ve 29. minutě se už Indiáni radovali z vedení 2:0, když díky ráně Jakuba Poura bez přípravy z pravého kruhu využili i druhou přesilovou hru. Vzápětí diváky pobavila bitka mezi Michalem Houdkem a Adamem Jánošíkem.

Střelecky aktivnější domácí přesto 19 sekund před koncem druhé třetiny udeřili potřetí, když kombinaci Rekonena s Jakubem Pourem zakončil úspěšně střelou z mezikruží Adrian Holešinský.

Do závěrečné dvacetiminutovky sice naskočili hosté ve snaze o korekci výsledku aktivněji, jenže se přes pozorného Dominika Pavláta neprosadili. Naopak se ve 49. minutě během další přesilovky prosadil po chytrém uvolněné od Petra Zámorského před brankou volný Jan Schleiss.

O tři minuty později navíc potrestal trefou z prostoru mezi kruhy vyloučení Tomáše Fořta aktivní Rekonen a dokonal debakl Bruslařů. Trápící se Středočeši prohráli desáté z posledních dvanácti utkání a i nadále jsou poslední.

Olomouc - Liberec 3:2

Liberci vyšel vstup do utkání a brzy se dostal do vedení. Ve třetí minutě během svého prvního střídání prostřelil Branislava Konráda kapitán hostů Michal Birner. Olomouc však brzy dokázala odpovědět, během 41 vteřin vstřelila dvě branky a otočila vývoj utkání.

Nejdříve se poprvé v sezoně trefil po rychlém protiútoku Lukáš Klimek a poté se zblízka prosadil Rok Macuh, aktuálně nejproduktivnější olomoucký hráč.

Ve druhé polovině druhé třetiny byly k vidění jen dvě šance, ale obě vyložené. Nejdříve nadvakrát neuspěl Lukáš Nahodil, poprvé proti němu zasáhl Daniel Král a následná dorážka stejného hráče zamířila do tyče. Poté se do samostatného úniku dostal hostující Kelly Klíma, Konráda však nepřekonal.

Na začátku třetí třetiny využil zaváhání v liberecké rozehrávce Michal Kunc a střelou pod horní tyč poslal Olomouc do dvoubrankového vedení. Poté ale hosté využili svoji první přesilovou hru v zápase a obránce Michal Ivan z mezikruží znovu snížil na rozdíl jedné branky. Vyrovnání pak nepřinesl ani závěrečný tlak hostů a power play.

Kladno - Litvínov 3:0

V první třetině kralovali gólmani, Adam Brízgala měl 12 zákroků, hostující Matěj Tomek o jeden méně. Vyložených šancí bylo poskrovnu, spíš se vylučovalo. Rozhodčí během úvodní dvacetiminutovky poslali na trestnou lavici sedm hráčů.

Využitá přesilovka, ovšem až ve druhé třetině, dostala Středočechy do vedení. Stačilo jim k tomu 22 vteřin. Zkušený útočník Radek Smoleňák zpoza branky načasoval přihrávku na Jaromíra Pytlíka, který pohotově zakončil a překonal bezmocného Tomka.

Chvíli nato měl vyrovnání na hokejce Nicolas Hlava, byl sám před Brízgalou, ovšem brankář Rytířů skvěle zakročil lapačkou. A tak domácí ještě v prostřední části hry svůj náskok navýšili, když ránu Jakea Dotchina od modré tečoval mezi Tomkovy betony Martin Procházka.

Hosté si nepomohli ani v přesilové hře a jejich útok byl bezzubý a těžkopádný. Potřetí inkasovali jen chvíli poté, co vsadili na power play, do prázdné branky skóroval Denis Kusý. Na úspěchu domácích prvním čistým kontem v sezoně a asistencí na poslední gól podílel brankář Adam Brízgala.

24. kolo hokejové extraligy:

HC Oceláři Třinec - Banes Motor České Budějovice 3:2 (3:0, 0:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 3. D. Voženílek (Pánik), 17. Kundrátek (Doktor, M. Roman), 19. Čacho (Marinčin) - 38. Ordoš (Gulaš), 55. Toman (Kachyňa, M. Doudera). Rozhodčí: Hradil, Mrkva - Blažek, Lederer. Vyloučení: 1:3. Bez využití. Diváci: 3779.
Třinec: Mazanec - Marinčin, Smith, Kundrátek, J. Jeřábek, Adámek, Polášek, Nedomlel - D. Voženílek, P. Vrána, Pánik - M. Růžička, Sikora, Nestrašil - Hrehorčák, M. Roman, Doktor - Kurovský, Čacho, Dravecký. Trenér: Moták.
České Budějovice: Hrachovina (21. Strmeň) - Pýcha, Štencel, Hovorka, Gulaši, Kachyňa, M. Doudera, Vráblík - Gulaš, Kondelík, Ordoš - Simon, Harris, Kubík - M. Beránek, Toman, F. Přikryl - Valský, Koláček, Chlubna. Trenér: Čihák.

HC Škoda Plzeň - BK Mladá Boleslav 5:0 (1:0, 2:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 8. Rekonen (Söderlund, Zámorský), 29. Pour (Laakso, Holešinský), 40. Holešinský (Pour, Rekonen), 49. Schleiss (Zámorský, Lev), 52. Rekonen (Holešinský, Laakso). Rozhodčí: Pražák, Šindel - Brejcha, Zíka. Vyloučení: 5:8, navíc Houdek - Jánošík oba 5 min., Lantoši 10 min. Využití: 4:0. Diváci: 3469.
Plzeň: Pavlát - Zámorský, Malák, Dujsík, Laakso, Piskáček, Kvasnička, Houdek - Schleiss, Mertl, Holešinský - Lev, Indrák, Söderlund - Rekonen, Jansa, Pour - Matýs, P. Straka, Hrabík. Trenér: Kořínek.
Mladá Boleslav: F. Novotný - Gewiese, Pyrochta, Osburn, Jánošík, F. Pavlík, Bernad, A. Čech - Lantoši, Fořt, Skalický - Aaltonen, Järvinen, Suchý - Krivošík, Malát, Šmerha - Rohdin, Závora, Dvořáček. Trenér: R. Král.

HC Olomouc - Bílí Tygři Liberec 3:2 (2:1, 0:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 7. Klimek (Rašner, Nahodil), 8. Macuh (Kunc, Sirota), 42. Kunc (Anděl) - 3. Birner (Bulíř, J. Vlach), 48. Ivan (Filippi). Rozhodčí: Obada, Vrba - Lhotský, Hynek. Vyloučení: 2:2. Využití: 0:1. Diváci: 4103.
Olomouc: Konrád - Řezníček, Ondrušek, T. Černý, Sirota, Švrček, Rašner, Ozols - Bambula, J. Knotek, Kusko - Navrátil, Nahodil, Klimek - Orsava, Macuh, J. Káňa - Anděl, Menšík, Kunc. Trenér: Tomajko.
Liberec: D. Král - Melancon, Ivan, T. Galvas, McCoshen, Knot, Budík, Derner - Kelly Klíma, Filippi, Rychlovský - Hawryluk, A. Najman, Flynn - J. Vlach, Bulíř, Birner - Pekař, Šír, Pérez. Trenér: Pešán.

Rytíři Kladno - HC Verva Litvínov 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 27. Pytlík (Smoleňák, Klepiš), 35. M. Procházka (Dotchin, Melka), 59. Kusý (Babka, Brízgala). Rozhodčí: Úlehla, Veselý - Klouček, Šimánek. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:0. Diváci: 2493.
Kladno: Brízgala - Hejda, Dotchin, Martenet, Ticháček, Slováček, Babka - Kusý, Klepiš, Tralmaks - Frolík, Pytlík, Sideroff - M. Procházka, Melka, Smoleňák - O. Bláha, Jarůšek, Strnad. Trenér: Vejvoda.
Litvínov: Tomek - Zeman, Zile, Demel, Czuczman, Baránek, Šalda, Baláž - Hlava, D. Kaše, O. Kaše - Koblasa, Kirk, Abdul - Kudrna, Zygmunt, Maštalířský - Válek, Gut, Havelka. Trenér: Mlejnek.

Tabulka Tipsport extraliga 2023/2024 (PLATNÉ K 28. 4. 2024)