Síň slávy českého hokeje se rozšíří o čtyři jména, pocty se dočkají i Hejduk se Šlégrem

Do Síně slávy českého hokeje budou uvedeni olympijští vítězové z Nagana útočník Milan Hejduk s obráncem Jiřím Šlégrem. Stejné pocty se ve čtvrtek 12. prosince v kamenné Síni slávy v Praze dočkají také mistr světa z roku 1985 obránce Radoslav Svoboda a masér Miroslav Martínek.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Šlégr v semifinálovém zápase proti Kanadě na olympijských hrách v Naganu 1998

Jiří Šlégr v semifinálovém zápase proti Kanadě na olympijských hrách v Naganu 1998 | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Dosud dostávali noví členové a jubilanti reprezentační dres, ale po vzoru hokejové Síně slávy v Torontu se mohou těšit na novinku v podobě speciálního pamětního dresu.

Třiačtyřicetiletý Hejduk si vedle olympijského triumfu mohl během kariéry vychutnat také vítězství ve Stanley Cup s Coloradem v roce 2001. Za sezonu 2002/03 získal v NHL prestižní Trofej Maurice Richarda pro nejlepšího střelce soutěže a následně byl také vyhlášen nejlepším hokejistou České republiky v anketě Zlatá hokejka.

‚Přeji mu štěstí, budeme ho potřebovat.‘ Šlégra na střídačce Litvínova nahradil Vladimír Kýhos

Číst článek

V roce 2005 se stal s Pardubicemi mistrem extraligy, ve sbírce má také bronz z olympiády 2006 v Turíně a mistrovství světa 1998.

Osmačtyřicetiletý Šlégr je spolu s Jaromírem Jágrem jediným českým zástupcem v elitním Triple Gold Clubu. Byl součástí zlatého týmu nejen v Naganu, ale také na světovém šampionátu 2005 ve Vídni. Stanley Cup vyhrál s Detroitem v roce 2002. Má i olympijský bronz z Albertville 1992 a dva bronzy z MS z let 1997 a 1998.

V současnosti působí Šlégr ve vedení mateřského klubu v Litvínově, ale i jako člen výkonného výboru Českého hokeje. S Litvínovem vyhrál v roce 2015 extraligu a ještě nedávno ho vedl z pozice hlavního kouče.

Jednašedesátiletý Svoboda byl členem vítězného mužstva na MS 1985 v Praze. Stříbro má z olympijského turnaje 1984 v Sarajevu i z MS 1982 a 1983. V letech 1982 až 1985 získal čtyřikrát za sebou titul s Jihlavou.

Masér Martínek byl členem realizačního týmu mimo jiné na zlatém mistrovství světa 1972 v Praze, ale i na zimních olympijských hrách 1968 v Grenoblu či 1972 v Sapporu. Jako první československý odborník začal používat tejpování. Na klubové úrovni působil zejména ve Spartě, spolupracoval i s dalšími sportovci, hlavně atlety a basketbalisty.

Po pražském ceremoniálu, z kterého se dopředu omluvil Hejduk, který žije v USA, se nově přijatí členové přesunou do Plzně. Tam budou slavnostně představeni během úvodního utkání českých hokejistů na turnaji Channel One Cup proti Finsku.

Kandidáty členství nominuje dvanáctičlenná návrhová komise v čele s Dominikem Haškem. K uvedení do Síně slávy českého hokeje je zapotřebí, aby nominaci schválily alespoň dvě třetiny jejích žijících členů. Každý rok jsou uvedeni tři hráči a jeden zástupce z kategorie ostatní.

S nově přijatými členy bude v Síni slávy, která byla založena v roce 2008, již 138 osobností.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme