Neumannové i Krausovi se daří v Asii

Už dvě dobré zprávy pro české lyžování stihly během dneška dorazit z Asie. Běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová nejprve vyhrála závod Světového poháru v čínském Čchang-čchunu. O několik minut později dojel do cíle svého závodu Světového poháru skikrosař Tomáš Kraus. Rychlejší byl v japonském Inawaširu pouze domácí lyžař Hiroomi Takizawa.

Kateřina Neumannová

Kateřina Neumannová | Foto: Tereza Hanzlová

Triumf Neumannové na desetikilometrové trati, která se jela volnou technikou, poněkud devalvuje skutečnost, že startovní pole mělo pouhých 29 závodnic a Neumannové v něm chyběly silné soupeřky, které se už připravují v Japonsku na mistrovství světa. Body do Světového poháru získaly všechny běžkyně, včetně třinácti Číňanek. Druhou v pořadí, Francouzku Karine Philippotovou, porazila o Neumannová o více než minutu.

Tomáš Kraus se v Japonsku musel vyrovnávat s nepříznivým počasí a nevyzpytatelnou tratí, na kterou se jen těžko volil správný vosk k namazání lyží. Český obhájce celkového vítězství ve Světovém poháru prohrál jen s Japoncem Takizawou, což ho však mrzelo. "Je to lepší horší výsledek než jsem vzhledem k podmínkám čekal, ale horší, než jsem si původně přál," řekl Radiožurnálu. České úspěchy v Asii podtrhli pátým místem Stanley Hayer a svým nejlepším výsledkem kariéry také Zdeněk Šafář, který dojel šestý.

SP v běhu na lyžích - ženy (Čchang-čchun, Čína, 10 km volně):

1. Neumannová (ČR) 25:21,2, 2. Philippotová (Fr.) -1:08,5, 3. Malachovová (Kaz.) -1:30,4, 4. Liou Jüan-jüan (Čína) -1:35,5, 5. Sidková (Rus.) -1:41,3, 6. Böhlerová (Něm.) -1:42,9, 7. Jacká (Kaz.) -1:44,2, 8. Sachenbacherová-Stehleová -1:47,5, 9. Zellerová (obě Něm.) -1:48,9, 10. Kolominová (Kaz.) -2:05,5.

Průběžné pořadí SP (po 14 z 20 závodů):

1. Kuitunenová (Fin.) 1197 bodů, 2. Björgenová (Nor.) 756, 3. Neumannová 702, 4. Saarinenová (Fin.) 557, 5. Majdičová (Slovin.) 535, 6. Ševčenková (Ukr.) 487, ...40. Rajdlová 77, 59. Erbenová 40, 76. Janečková (všechny ČR) 16.

SP ve skikrosu, Inawaširo, Japonsko:

Muži: 1. Takizawa (Jap.), 2. Kraus, (ČR), 3. Schmid (Švýc.), 4. Kono (Jap.), 5. Hayer, 6. Šafář, ...16. Kopřiva, 37. Takáč, 42. Kokeš (všichni ČR).

Průběžné pořadí SP (po 3 z 5 závodů): 1. Grönvold (Nor.) 222 bodů, 2. Kraus 220, 3. Takizawa 180, ...7. Hayer 90, 8. Šafář 85, 18. Kopřiva 36

Ženy: 1. Davidová (Fr.), 2. Iljansová (Švéd.), 3. Boulangeatová (Fr.), 4. Serainová (Švýc.), 5. Fukušimaová (Jap.), 6. Murková (Švýc.), ...20. Červená (ČR).