Galavečer fotbalové Slavie přinesl zajímavé okamžiky, ale i rozpaky

Fotbalová Slavia neproměnila svou velkou šanci. Klub s bohatou, slavnou a pohnutou historií i neveselou současností se rozhodl oslavit 120 let své existence stylově. Jako první sportovní organizaci v dějinách mu svá prkna propůjčilo Národní divadlo. Vznešená myšlenka propojit dvě instituce pevně spojené s formováním českého národa ovšem skončila rozpačitým, místy až nevkusným představením.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Šmicer (vlevo) a francouzský fotbalista Christian Karembeu

Vladimír Šmicer (vlevo) a francouzský fotbalista Christian Karembeu | Zdroj: ČTK

Ve čtvrt na osm večer to před Národním divadlem vypadalo jako za minulého režimu ve frontě na banány. Všichni přišli podle údaje na pozvánkách na sedmou hodinu, jenže to se teprve troje dveře divadla otevřely. A tak slavní slávisté všech generací, například Jan Lála, Josef Pešice nebo Radek Bejbl, stáli na mrazu a čekali, až na ně přijde řada a budou moci vstoupit.

O hodinu později začal program galavečera, hlediště Národního divadla bylo poloprázdné. Úvod představení vypadal slibně. Herec a režisér Jan Kačer připomněl význam červeno-bílých barev Slavie, představili se hosté z Oxfordu a Londýna, kteří zastupovali kluby nejstaršího a nejčastějšího anglického soupeře Slavie, cenné archivní záběry připomínali prvorepublikové zlaté časy klubu a dobovou atmosféru dokreslovala jevištní hudba.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na oslavách Slavie nechyběl ani reportér Radiožurnálu Jan Kaliba

„Od mala jsem fandil Pláničkovi a Bicanovi. Přeji posluchačům hodně zdaru a jestli náhodou nemají jiné kluby, tak ať fandí Slavii,“ vzkázal autor nejstarší slávistické hymny Stanislav Procházka, který ve svých třiadevadesáti letech oplývá obdivuhodnou vitalitou. Pobavil také publikum dlouhým a vtipným monologem.

Nešťastně volený scénář

Pohříchu tím ovšem velmi záhy došlo na vrchol celého večera, který se svou úrovní čím dál více blížil rozdělování tomboly na vesnickém bále. Němé projekce silných momentů z dějin Slavie provázely nenápadité rozhovory s jejich aktéry. Moderátor Leoš Mareš se jich totiž ptal ve stylu novinářského břídila, jak se tenkrát cítili nebo jaká byla atmosféra.

Vrchol nevkusu ovšem přišel v momentě, kdy po klubové legendě Josefu Kadrabovi, kterého komunisté v nepřítomnosti odsoudili ke dvěma letům vězení, přišel na scénu prominent předlistopadového režimu Michal David se svými odrhovačkami.

Jan Kaliba, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme