Na titul kniha roku útočí v Británii autobiografie kouče Alexe Fergusona

Noční stolky britských fotbalistů, trenérů a fanoušků budou mít koncem týdne zřejmě společného jmenovatele. Právě dnes totiž vychází dlouho očekávaná autobiografie legendárního trenéra Manchesteru United, Alexe Fergusona. Už předem je jasné, že půjde o bestseller. Knížka totiž obsahuje spoustu nových informací i nemilosrdných hodnocení ikon světového fotbalu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očekává se velký zájem o knihu Alexe Fergusona | Foto: Jiří Hošek

Z málo srozumitelné skotské angličtiny sira Alexe vstávaly na hlavě hrůzou vlasy zahraničním hráčům, novinářům i fanouškům. U 402 dosti výbušných stránek to ale nehrozí už proto, že s jejich sepsáním Fergusonovi pomohl reportér Daily Telegraphu Paul Hayward.

„Myslím, že je to hodně dobrá knížka, velmi přemýšlivá. Pasáže o Royi Keanovi jsou pořádně výbušné. Co sir Alex píše o Waynu Rooneym je taky hodně zajímavé. To jsou pro mě po prvním nahlédnutí zpravodajské titulky," říkal při prezentaci knihy známý fotbalový novinář John Cross z deníku Daily Mirror. Stejně jako většina ostatních se nevrhnul na názvy kapitol, nýbrž na jmenný index. Hodně lidí napřed hledalo pravdu o Davidu Beckhamovi.

Přehrát

00:00 / 00:00

U premiéry Fergusonovy Autobiografie byl i Jiří Hošek

„Když se David zamiloval do Victorie, tím se změnilo úplně vše. Kdyby se mě býval zeptal, co říkám odchodu z Realu Madrid do LA Galaxy, tak bych mu býval řekl, že je to pitomost. Nemyslím si, že jsem vůči němu byl moc kritický. Není pochyb o tom, že to byl skvělý fotbalista, ikona pro každé dítě na světě a superbohatý člověk," shrnuje Ferguson, který v knize My Autobiography detailně popisuje taky incident, kdy kopačkou Beckhamovi rozsekl kůži nad okem.

Ani za milion let bych Anglii netrénoval, říká Ferguson

Sir Alex knihu se svým stále ještě zaměstnavatelem, tedy Manchesterem United, konzultoval. Při psaní si ale pravověrný Skot rozhodně servítky nebral a místy nešetřil ani humorem. „Měl jsem životní příležitost, aby Anglie někam sestoupila. Dvakrát mi nabídli, abych vedl její národní tým. Pokaždé jsem nabídku zvažoval asi 10 vteřin. Ani za milion let bych to nemohl udělat. Představte si, že bych se jednou vrátil do Skotska," vtipkoval Ferguson.

Ten ve čtivé knížce přiznává, že se Manchester United kdysi vážně zajímal o gólmana Petra Čecha. Ferguson se byl na talentovaného brankáře osobně podívat ve francouzském Rennes, ale Čech mu prý přišel pro potřeby United příliš mladý.

Autobiografie Alexe Fergusona | Foto: Jiří Hošek

Jiří Hošek, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme