Port Saíd - dočasný domov českých fotbalistů do 20 let

Egypt si občan České republiky spojuje většinou s letovisky u Rudého moře typu Hurgháda nebo Šarm El Šejch, případně s pyramidami v Gíze či Údolím králů v Luxoru. Asi málokdo by se dobrovolně vydal do Port Saídu, města při ústí Suezského kanálu do Středozemního moře, kde přebývá česká fotbalová reprezentace do dvaceti let.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mistní rodák Mohammed v portsaídské restauraci

Mistní rodák Mohammed v portsaídské restauraci | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Evropan je v Búr Saídu, jak se dočasné sídlo českého týmu arabsky nazývá, řídkým jevem. Když se procházíte po ulici, všichni se s vámi chtějí družit a ukázat vám krásy města, které místy připomíná spíše jedno velké smetiště.

„Je to tady takový divoké. Mimo hotel prakticky nevycházíme. Jenom na tréninky a do bazénu. Byli jsme se vyklusat na pláž. A to je tak všechno," říká záložník českého týmu Jan Morávek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Port Saíd - vizitka města

Přesto nachází hráč bundesligového Schalke věc, která by ho v Port Saídu lákala: „Všimli jsme si, že pořádají výlety lodí do Suezského průplavu. To by ve volném čase tady bylo pro mne třeba zajímavé."

Kdyby tu ale neměl Jan Morávek fotbalové povinnosti a měl to povoleno, možná by ho město, které z patnácti procent leží na vysušeném jezeře Manzala, zaujalo a nad všudypřítomnými odpadky by přivřel oči.

Temná minulost, světlá přítomnost

Port Saíd založil Saíd Paša pro dělníky zaměstnané výstavbou Suezského kanálu. Port Saíďané jsou v Egyptě oblíbení, protože se proslavili obranou země v bojích o nadvládu nad tímto průplavem, přes který se snadno, zdarma a za pár minut přepravíte trajektem. Minulost, kdy bylo město spojováno s pašeráctvím drog, je zapomenuta, a místní se k ní nehlásí.

Teď je přímořské letovisko s obrovskou pláží a mořem temné barvy známé jako bezcelní nákupní zóna. A také jako fotbalové město.

„Búr Saíd je klidnou branou Suezského kanálu. Máme tu po celý rok příjemné počasí a podle mě také nejhezčí fotbalový stadion v Egyptě, protože leží přímo na pláži," říká s pýchou v arabštině místní rodák Mohammed.

Hned vzápětí student a fotograf na volné noze k životu v Port Saídu dodává: „Žijeme tu z rybolovu a obchodu, sídlí tu státní Společnost Suezského průplavu. A po mistrovství světa se tu chystají velké oslavy sto padesáti let od založení našeho města. Doufám, že si to tady vaši fotbalisté užili."

V jedné ze zapadlých uliček můžete ochutnat také portsaídské speciality - pražené krevety, omáčku neznámého složení a vývar ze škeblí. Nesníst znamená urážku, takže vám nezbude, než jídlo, které se českým hráčům v hotelu Albatros rozhodně neservíruje, pozřít.

Jan Kaliba, Mirko Vasič Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme