Za Anglii by měli hrát jen Angličané. Fotbalistův výrok rozpoutal na ostrovech vášnivou diskusi

„Za anglickou reprezentaci by měli hrát jen Angličané“. Tento výrok špičkového anglického fotbalisty Jacka Wilshera byl tento týden na ostrovech jedním z nejskloňovanějších. Záložník Arsenalu a anglické reprezentace komentoval poprask kolem mladičkého hráče Manchesteru United Adnana Januzaje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záložník anlické reprezentace Jack Wilshere

Záložník anlické reprezentace Jack Wilshere | Zdroj: Reuters

Osmnáctiletý Januzaj je národnostní hříčkou. Protože ještě za žádný národní tým nehrál, rádi by ho ve svém dresu viděli hned v několika zemích. Januzaj má rodiče kosovské Albánce, prarodiče Turky, sám se narodil v Bruselu a teď žije a hraje v Anglii.

Jack Wilshere se nechal slyšet, že „za anglickou reprezentaci by měli hrát jen Angličané“. „To, že někdo žije pět let v Anglii, z něj ještě nedělá Angličana,“ dodal Wilshere.

Wilshere určitě není rasista, to mu snad ani nikdo nevyčítal, honem také dodal, že rozhodně nemyslel, že by se „všichni angličtí reprezentanti museli v Anglii narodit“. Přesto jeho výrok v zemi, kde vedle sebe žije v míru mnoho národů a národností, včetně desetitisíců běženců, velmi silně rezonoval a vyvolal lavinu souhlasných i velmi nesouhlasných reakcí.

Seznam současných špičkových anglických sportovců, kteří se narodili v cizině a na ostrovy se dostali coby děti nebo dokonce mnohem později, by byl velmi dlouhý. Patřil by tam třeba běžec Mo Farah, majitel dvou zlatých z londýnské olympiády, vítěz Tour de France Chris Froome či golfista Justin Rose.

Reprezentace jako kluby?

Také celá plejáda klíčových hráčů anglické kriketové reprezentace – ti všichni jsou striktně vzato cizinci, ale nikdo nikdy nezpochybnil fakt, že hrají za Anglii. Právě jeden z nejlepších pálkařů anglické kriketové historie, původem Jihoafričan Kevin Pietersen, se stal hlavním Wilsherovým odpůrcem na sociálních sítích.

I podle předsedy anglické Fotbalové asociace Grega Dykea byla slova Jacka Wilshera příliš radikální.

Fotbalový záložník však našel i zastánce. Bezvýhradně se za něj postavil jeho klubový kouč z Arsenalu, Francouz Arsene Wenger. Ten argumentuje tím, že vážně hrozí situace, kdy se národní týmy budou chovat jako kluby a budou kupovat reprezentanty bez ohledu na to, jaký pas vlastní a kde se narodili.

Wilshera podpořil i bývalý kapitán anglické fotbalové reprezentace Alan Shearer. Ten zastává ještě radikálnější názor – že by za Anglii měli hrát jen fotbalisté, kteří se v zemi narodili.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme