Badmintonista Koukal se chystá na 3. olympiádu, pak ukončí kariéru

Už dvakrát startoval na olympijských hrách badmintonista Petr Koukal. Účast samotná pro něj představovala vlastně výhru. Po zdravotních problémech se vrátil a stal se vlajkonošem české výpravy. Aktuálně vše směřuje k Riu, po kterém prý s největší pravděpodobností ukončí svou aktivní kariéru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Koukal | Foto: Alžběta Švarcová

Petr Koukal bojoval nejen se soupeři na opačné straně kurtu. Musel porazit i zákeřnou nemoc. V roce 2010 se léčil z rakoviny varlat. Už samotný návrat na kurt, včetně olympijských her v Londýně, pro něj vlastně představoval výhru. Všem kolem sebe pak ukázal, jak je důležité nic nevzdávat. Aktuálně už se chystá na třetí turnaj pod pěti kruhy.

„Největší motivace na olympiádě je pořád výsledek. Mám sice dvě účasti, ale ani na jedné žádný pořádný výsledek nebyl. V Pekingu jsem byl hodně mladý, v Londýně byl zázrak že jsem se tam dostal. Doufám, že do třetice všeho dobrého se nejen kvalifikuji,“ přál by si sedminásobný český šampion.

Přehrát

00:00 / 00:00

Další plány a motivace Petra Koukala zjistil reportér ČRo Pavel Petr

Domácímu badmintonu kraluje od roku 2007. Jen v roce 2012 byl nad jeho síly po třísetové bitvě Jan Fröhlich. Dva předešlé olympijské starty nabídly jistě bohaté zkušenosti, které by rodák z Hořovic mohl zužitkovat.

„Na čím více olympiádách jsem byl, tím větší motivací je pro mě ta další. Člověk by řekl, že po vlajkonošení už to taková motivace nebude, ale je to naopak,“ vysvětluje brzy devětadvacetiletý Koukal.

Od prvního startu v Pekingu ovšem do další olympiády uplyne osm let. Petru Koukalovi v té době bude jedenatřicet. „Je to dlouhá doba. 8 let je spousta času. Vnímám to na sobě, ráno se mi nechce na trénink jako dřív, večer mě vše bolí, cestování je také náročnější,“ poznává badmintonista.

Se vstáváním pomáhá olympijské logo

Vnímá ale i pozitiva: „Člověk získává trošku zkušeností a věcí okolo. Je to proces a myslím, že je důležité, když člověk začne své tělo vnímat a respektovat, protože bojovat proti rokům a všem okolnostem nemá cenu. Musím s tím umět hrát,“ uvědomuje si.

Jenže s narůstajícím věkem sportovec přeci jen musí pro naplnění konkrétního cíle víc věcí obětovat. Kolikrát sám sebe musí přemlouvat, aby vstal z postele a vrhl se do tvrdého tréninku. Je třeba mít motivaci.

„Na telefonu mám olympijské loga, a když se mi ráno nechce a vidím olympijské kruhy, říkám si: ‚Pojď, ještě dva roky. Už se nemáš na co šetřit. Toho času, kdy budeš moc spát dýl, bude potom spousta,“ chystá se na konec kariéry Petr Koukal.

Pavel Petr, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme