Čeští basketbalisté podlehli Chorvatům 53:70, osmifinále ME si nezahrají

Čeští basketbalisté si na mistrovství Evropy ve Slovinsku osmifinále nezahrají. Rozhodlo o tom závěrečné utkání základní skupiny, ve kterém svěřenci trenéra Budínského nezvládli především závěrečnou čtvrtinu a v přímém souboji o účinkování ve vyřazovací části turnaje podlehli v Celje výběru Chorvatska 53:70.

Luboš Bartoň (vlevo) a Dario Sarič během utkání základní skupiny basketbalového mistrovství Evropy mezi Českou republikou a Chorvatskem | Zdroj: ČTK

Poslední zápas ve skupině byl pro oba celky duelem o všechno. Vítěz si zahraje v osmifinále, pro poražené turnaj v podstatě končí - s tímto vědomím hráči nastupovali na palubovku haly v Celje.

Češi vstoupili do utkání s Chorvaty nebojácně, favorizovaného soupeře se nezalekli a dokázali s ním herně držet krok. Mužstva se prezentovala dobrou hrou pod oběma koši a výsledkem vyrovnaného úvodu bylo skóre 17:16 pro český výběr.

V úvodu Češi trápili favorita

Až do poloviny zápasu převáděli Češi skvělý výkon, díky kterému stále dávali svým příznivcům naději na účast v osmifinále. V dresu Chorvatska sice soupeře pořádně trápil Ante Tomić, Jan Veselý ale v souboji s hráčem Barcelony nijak nepropadal. Bodově se skvěle dařilo Pavlu Pumprlovi, jenž minimálně do poloviny klání táhl svůj tým za dobrým výsledkem.

Vyrovnaná hra zdobila utkání až do jeho poloviny, v českých řadách se dařilo také tradičním oporám Satoranskému s Veselým. Poločasová pauza za stavu 33:32 pro český výběr ale rozhodně více prospěla Chorvatům, kteří v dalším průběhu hry zapnuli na vyšší obrátky a začali hráče v modrém přehrávat.

Chorvaté rozhodli v závěru

Chorvaté výrazně přitvrdili, zatímco Češi začínali kromě svého soupeře bojovat také s nízkou úspěšností střelby. Budínského svěřencům se navíc z herního projevu vytratila zdařilá kombinace, a tak před závěrečnou čtvrtinou svítilo na výsledkové tabuli skóre 47:44.

Definitivní zlom přinesla závěrečná část hry. Chorvatský celek ukázal, jak skvěle zvládá závěry utkání, a po duelech s Gruzíí a Polskem znovu rozhodli o své výhře díky výborné koncovce. Aktivního Tomiće začala na hrotu doplňovat silná dvojice Markota – Žorić, s jejímž bráněním měli Češi obrovské problémy.

Závěrečnou čtvrtinu Chorvaté zcela ovládli, vyhráli ji 23:11 a slaví konečné vítězství 70:53. Výsledek posledního utkání ve skupině C mezi oběma týmy navíc určil postupujícího do osmifinále. Češi si tak zahrají skupinu o 13.-24. místo, lepší příčku si ze slovinského šampionátu s jistotou neodvezou.

Utkání skupiny C mistrovství Evropy basketbalistů v Celje:

ČR - Chorvatsko 53:70 (17:16, 33:32, 42:47)
Nejvíce bodů: Pumprla 19, Veselý 11, Satoranský 9, Hruban a Bartoň po 5 - Tomič 12, Šarič a Bogdanovič po 11, Simon a Žorič po 10. Fauly: 15:22. Trestné hody: 21/5 - 14/8. Trojky: 6:8.

David Nyč Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít