Čtyřkolkář Macháček se na start rallye Dakar možná nepostaví

Už zítra dopoledne odstartuje v argentinském letovisku Mar del Plata 34. ročník rallye Dakar. Na trasu z Argentiny přes Chile do Peru dlouhou osm a půl tisíce kilometrů se ale možná vůbec nevydá pětinásobný dakarský vítěz na čtyřkolce Josef Macháček, přestože byl na soutěž připraven.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Macháček | Foto: Jan Říha | Zdroj: Český rozhlas

„Sedm čtyřkolkářů včetně Josefa Macháčka, kteří mají stroje podobné konstrukce jako on, bylo zařazeno po technických přejímkách mimo oficiální klasifikaci čtyřkolkářů pro tento ročník Dakaru, a byla pro ně vytvořena samostatná kategorie. Výsledky těchto sedmi jezdců se ale do celkového pořadí čtyřkolek počítat nebudou,“ vysvětluje dakarský reportér Radiožurnálu Jan Říha.

Problém je v technice. Pořadatelé při technických přejímkách čtyřkolek zmíněných sedmi závodníků přišli s tím, že úpravy jejich strojů neodpovídají podmínkám pro Dakar 2012. Jejich motor prý nevychází z produkční verze.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čtyřkolkář Macháček se na start rallye Dakar možná nepostaví

„Podle postižených závodníků jde ale o chybný výklad a proti tomuto rozhodnutí podali společně protest. V zákulisí se dokonce mluví o tom, že jde o předem připravenou akci argentinských závodníků, ale to jsou jen spekulace. Josef Macháček každopádně pojede Dakar jen v případě, že pořadatelé podaný protest uznají a všech sedm závodníků zařadí zpátky do kvalifikace,“ popisuje Říha.

„Pokud nebude rozhodnuto do zítřejšího dopoledního startu, Josef Macháček se na něj prostě a jednoduše nepostaví,“ dodal.

Žádný z dalších českých účastníků Dakaru neměl při technických podmínkách problémy.

„Můžeme potvrdit, že jedna motorka s Janem Veselým a pět ryze českých kamionů startovat bude. Už jsou ve speciálním parkovišti závodních strojů,“ uzavírá Jan Říha.

Jan Říha, Tereza Jelínková, Michaela van Erne Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme