Horolezec se zrakovým handicapem zdolal Gerlach

Ohmatat si vlastníma rukama nejvyšší horu Slovenska může vlastně kdokoli. Pro nevidomého Jana Říhu jsou však při horolezeckých expedicích dlaně doslova očima. Včera přidal tento zrakově handicapovaný sportovec po Elbrusu, Dachsteinu, Mont Blancu a Kilimandžáru do sbírky zdolaných vrcholů i Gerlachovský štít vysoký 2654 metrů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V den výstupu bylo sice mlhavo, ale naštěstí nepršelo | Foto: Eva Rajlichová | Zdroj: Český rozhlas

Při výstupu na Gerlachovský štít se musí Jan Říha vyrovnávat se záludnostmi terénu. Chůzi mu asi nejvíc komplikuje suť, a tak se neobejde bez pomoci navigátorů. „Drž se po pravé straně. Cesta tu není rovná, ale je zpevněná,“ komentovali terén s tím, že jedinou škodou zatím byla zlomená hůlka.

Procházíme zatím turistickou částí výstupu. Za chvíli nás však čeká část lezecká a poté bychom měli vidět vrchol. To alespoň tvrdí navigátor Viktor Novák. Asi 500 metrů nad Batizovským plesem jsme však museli překonávat i vodopády.

Nevidomému Jan Říhovi pomáhali dva profesionální horští vůdci – Anton Suchý a Tibor Hromádka. „Musíme se všichni sladit a já se přizpůsobím. Lano mezi námi bude neustále napjaté,“ vysvětluje jeden z nich před náročnější částí výstupu, která měří asi 300 metrů. Jde o nejstrmější úsek vybavený kovovými stoupačkami. „Těším se,“ shrnuje Jan Říha své dojmy.

Největší komplikací byl kamenitý terén | Foto: Eva Rajlichová

Je 19. července 11.22 hodin – přesně v ten okamžik vystoupíme až na vrchol Gerlachovského štítu. „Jsme tady,“ raduje se Jan Říha. „Fouká vítr, což je slyšet, ale viditelnost posoudit nemůžu,“ dodává s úsměvem. Vzápětí se dozvídá, že je mlha, ale naštěstí neprší. „Jsem rád, že jsme bezpečně vylezli nahoru, hlavně díky horským vůdcům,“ zmiňuje ještě.

„Moje nejdelší cesta na Gerlach trvala asi 14 hodin. Jan Říha to zvládl za 12,5 hodiny. Myslím, že je na tom lépe než někteří lidé bez handicapu,“ zhodnotil výstup horský vůdce Tibor Hromádka. Spokojen byl i jeho kolega Anton Suchý. „Překvapilo mě, jak je Honza zkušený a zvládá i horský terén. Neměl žádné problémy,“ potvrzuje na závěr.


Zobrazit okolí Gerlachovského štítu na větší mapě

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme