Na 100. ročníku Pražských primátorek nechybí ani Synek s Knapkovou
Už po sté v historii soupeří v Praze na Vltavě veslaři na tradičních Primátorkách. A program závodu opět vyvrcholí soubojem osmiveslic. 34. vítězství za sebou se v neděli pokusí získat posádka Dukly Praha. Mimo to se ale závodí také v dalších disciplínách a pro většinu českých veslařů jde o sportovní svátek.
„Primátorky pro české veslaře znamenají hrozně moc, protože je to nejsledovanější veslařský závod u nás v republice. Chodí na to hodně diváků, až okolo deseti tisíc,“ říká Ondřej Synek, který si letos v Jižní Koreji dojel pro druhý titul mistra světa na skifu. A na tom se představí i v Praze.
„Pro mě osobně je pocta, že se vůbec můžu takového závodu zúčastnit a ukázat se českým fanouškům, protože na mistrovství republiky do Račic jich třeba tolik nepřijede. Tady v Praze je to přeci jenom i s tou zatáčkou mnohem atraktivnější.“
O víkendu se koná stý ročník tradičního veslařského závodu Pražských primátorek
Do nejsledovanějšího závodu osmiveslic by zasáhl Synek za Duklu, jen pokud někdo na poslední chvíli nebude moci nastoupit.
Další hvězda českého veslování Mirka Knapková si ale jízdu v největší posádce vyzkoušela. V pátek jela závod vysokých škol za Univerzitu Karlovu, navíc s muži. Teď ji čeká ještě tradiční skif. I podle olympijské vítězky z Londýna jsou Primátorky pro české veslaře prestižní a zajímají nejen sportovní fanoušky.
„Když se řekne 'Primátorky', tak si to dokáží spojit s veslováním i lidi, kteří veslování nedělají,“ říká Mirka Knapková.
Velká účast
Jubilejní stý ročník Primátorek se nejede v původním termínu, tradiční závod totiž museli pořadatelé vynuceně přeložit ze začátku června kvůli povodním. Na druhý pokus se jim ale přihlásilo ještě víc posádek, hlavně osmiveslic, než původně. A také to podle předsedy Českého olympijského výboru a Českého veslařského svazu Jiřího Kejvala potvrzuje oblibu Primátorek mezi domácími závodníky.
„Důkaz toho, že to berou vážně, je to, že máme přihlášených 140 osmiveslic. Je to prestižní, je konec sezony a je to stý ročník. Obecně je to historický závod. Mistrovství světa nebo Světové poháry se jezdí na umělých kanálech, kde jsou přesně vytyčené tratě, u kterých je kladen velký důraz na to, aby byla každá ta trať stejně rychlá. Toto je na tekoucí řece, to znamená, že kdo má třeba vnější dráhu, tak je malinko rychlejší. Takto tradiční závody ale mají své kouzlo a všichni to mají rádi. Podobně je na tom třeba závod Oxford - Cambridge, ke kterému my vzhlížíme,“ popisuje Jiří Kejval.
A právě jedna z posádek tradičního univerzitního závodu v Anglii, osmiveslice Cambridge, zasáhla a ještě zasáhne i do 100. ročníku Primátorek.