Na badmintonový míček je třeba 5 hus, rakety váží do sta gramů

Badminton v ČR byl dlouho pouze okrajovým sportem, ale v posledních letech zajímá stále více lidí. Staví se nové haly a ty starší se různě upravují. Třeba i tak, že provozovatelé jeden zastřešený tenisový dvorec přestaví na čtyři badmintonové. Dobré podmínky ke hře už jsou nejen v Praze.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Badmintonové vybavení prošlo za poslední roky velkým vývojem

Badmintonové vybavení prošlo za poslední roky velkým vývojem | Foto: Jaroslav Plašil | Zdroj: Český rozhlas

„Zájem vzrůstá, badminton je ideální kompenzační sport na zimu oproti lepším sportům. Je to jeden z nejpopulárnějších raketových sportů. Otevřeli jsme kvůli tomu druhou halu se sedmi kurty, první jsme měli plnou,“ říká manažerka jednoho ústeckého klubu Zuzana Hroudová.

Badminton je atraktivní svou jednoduchostí, fyzickou námahou, ale také cenovou dostupností, pokud jde o vybavení. Jediné, co ho výrazněji prodražuje, je poměrně časté cestování v případě závodně hrajících badmintonistů nebo dražší pronájem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dostupnost badmintonového vybavení i kurtů pro hru zjistil reportér ČRo Jaroslav Plašil

„Ne všude si lze zaplatit pouze jeden kurt, je třeba zaplatit celou halu. Je to logické, muselo by se domluvit minimálně osm lidí, aby rozdělili, a hodina by stála jednoho třeba 50 korun,“ vysvětluje Jiří Mácha předseda badmintonového oddílu z Ostrova na Karlovarsku.

Před několika desítkami let byly na českých koupalištích běžné dřevěné rakety s nápisem „Racek“ a bílý "košíček" s gumovou čepičkou oranžové či červené barvy. Dnes už badmintonové náčiní vypadá úplně jinak: Rakety jsou mnohem lehčí a košíčky jsou hlavně z přírodních materiálů.

„Rakety jsou karbonové, grafitové nebo kombinace. Struktura je převážně z nanovláken, takže závodní rakety jsou i s výpletem mezi osmi a devíti dekagramy. Míčky jsou z husího peří. Je to 16 peříček a padne na to asi 5 hus,“ přidává zajímavost z výroby Jiří Mácha.

Badminton láká svoji jednoduchostí, ale i fyzickou náročností

Číst článek

„Někde na těle se vyskytují taková peříčka a v takové kvalitě, že se oškube pět hus na jeden míček. Pak se to, hlavně v Číně, vyrábí,“ dodává.

Právě v Číně je badminton nejrozšířenější a nejpopulárnější, mimořádně oblíbený je ale také třeba v Dánsku, kde se mu daří asi nejvíce z celé Evropy.

I v Česku mu ale přichází na chuť stále více lidí. S dobou, kdy ještě nebýval olympijským sportem, se to nedá srovnat. Vidět to bylo i na turnaji, který klub TJ Ostrov k padesátému výročí založení pořádal. „Máme i zahraniční účast, to moc nebývá,“ těší Jiřího Máchu.

Jaroslav Plašil, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme