Ruští hackeři napadli naši databázi, tvrdí WADA. Unikly informace o amerických sportovcích

Hackerům ze skupiny Fancy Bears se podařilo získat dokumenty z databáze Světové antidopingové agentury. Na základě získaných materiálů o zdravotních výjimkách pak tvrdí, že na olympijských hrách v Riu dopovalo několik reprezentantů USA. WADA útok přiznala a únikům informací se hodlá bránit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Venus Williamsová (vlevo) gratuluje své sestře Sereně k postupu do semifinále US Open | Zdroj: Reuters

Útok provedla skupina Fancy Bears, která bývá spojována s ruskou kybernetickou špionáží. WADA ve svém prohlášení skupinu do Ruska umisťuje a útok přiznává, stejně jako únik důvěrných lékařských údajů, například zdravotních výjimek.

„WADA hluboce lituje této situace a je si velmi dobře vědoma hrozby, kterou únik informací představuje pro sportovce,“ napsal v prohlášení šéf WADA Olivier Niggli.

Hackeři se k přihlašovacím údajům do systému agentury pravděpodobně dostali pomocí phishingového útoku na e-mailové účty. Phishing je způsob, kterým se hackeři dostávají k přihlašovacím údajům pomocí falšovaných zpráv.

„Odsuzujeme přetrvávající kybernetické útoky, které jsou prováděny ve snaze podkopat důvěryhodnost WADA a světového antidopingového systému. Byli jsme informováni, že útoky pocházely z Ruska,“ pokračoval Niggli.

Ruská běžkyně Stěpanovová se ukrývá v Americe, odhalili hackeři

Číst článek

Skupina na svých stránkách zveřejnila dokumenty, které podle ní usvědčují z dopingu například čtyřnásobnou zlatou medailistku, gymnastku Simone Bilesovou, nebo sestry Williamsovy. Odkazuje se právě na udělené zdravotnické výjimky.

Wada se stala terčem útoků už v srpnu, kdy hackeři napadli účet Rusky Stěpanovové, která dopingový skandál v ruském sportu pomohla rozkrýt. Útočníci se tehdy dostali například k informacím o jejím pobytu, které jsou tajné.

Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme