Schyluje se k velkému comebacku? Phelps se postupně vrací k plavání

Osmnáct zlatých medailí vybojoval v olympijských bazénech fenomenální Michael Phelps. A ačkoliv se téměř rok a půl zdálo, že u tohoto čísla také zůstane, nemusí tomu tak nakonec být. Nejlepší plavec historie by se totiž podle mohl přestavit i v 31 letech na olympijském klání v brazilském Riu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Největší hvězda plaveckého MS 2011 Michael Phelps | Foto: Michal Jurman

Michael Phleps zvedl za bouřlivého potlesku ruce nad hlavu, a pod bundou tak odhalil vytetované olympijské kruhy na své pravé kyčli.

Přesně tak probíhala loni v létě po olympijském vítězství americké polohové štafety na 4x 100 metrů rozlučka rodáka z Baltimoru s hvězdnou kariérou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Phelps zavdává příčiny ke spekulacím o svém možném comebacku

V posledních dnech se ale začaly množit spekulace ohledně Phelpsova soutěžního comebacku. Nejúspěšnější olympionik všech dob začal opět plavat se svojí tréninkovou skupinou a navíc se vrátil do antidopingového programu amerických sportovců.

"Není to jenom o tom jet na závody. Než na ně pojede, tak musí udělat hodně práce, bude jí navíc muset udělat víc, než kdyby plaval kontinuálně. Bazén mu očividně chybí," říká nejzkušenější český reprezentant Martin Verner, který má ve 33 letech pro případný Phelpsův návrat vcelku pochopení.

Plavec brněnské Komety se účastnil už pěti světových šampionátu a za dva roky se může v tomto ohledu srovnat s bilancí Phelpse.

"Comebacky jsou vidět všude, když se ale podíváme například na dalšího špičkového plavce Iana Thorpa, tak jemu se to nepovedlo. Phelps teď bude starší, takže o to víc bude muset dřít. Okolo bude spousta hladových krků a ti ho budou chtít porazit. Kvalifikace v Americe jsou navíc dost těžké," nepředpovídá Verner, ve stínu nevydařeného návratu Australana Iana Thorpa, Phelpsovi lehkou cestu zpět na vrchol.

Pokud by se k ní svěřenec trenéra Bowmana přece jen odhodlal, nikde není navíc psáno, že se vrátí do řad těch opravdu největších plaveckých hvězd.

Michael Phelps, držitel několika rekordů v plavání | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0, Karen Blaha

"Bude mít hodně těžké, aby se do špičky vrátil. Plavání dnes vládnou mladí jako Ledecky, Ruta Meilutyte a další. Uvidíme, jak se mu to podaří," upozorňuje další matadorka české reprezentace Petra Chocová na současné náctileté hvězdy světového plavání.

I příklad Chocové ale vypovídá o tom, že dobře promyšlený comeback může vyjít. Sama ukončila kariéru už dvakrát a po svém posledním návratu jen loni vybojovala dva tituly mistryně Evropy.

Záleží tak, s čím by se Phelps do soutěžního bazénu vrátil. Zda by mu stačila případná účast na brazilské olympiádě nebo zda by i na ní chtěl pokračovat v životní vášni největšího olympijského lovce medailí.

Michal Jurman, Marek Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme