Skokany čeká střední můstek. Nejdůležítější bude technika
Velmi těsné souboje se dnes čekají od skokanů na lyžích. Na mistrovství světa totiž budou bojovat o medaile na středním můstku a když předvádějí kratší skoky a každá chyba se projeví víc. Aby skokany ještě neobíraly zbytečně omyly rozhodčích, hodně toho obstará technika.
Víc než jindy hraje na středním můstku roli každá drobnost. Když jsou kratší skoky, jsou i menší rozdíly mezi výkony závodníků. Roli větrné pravidlo a také styl
„Každá ztráta půl bodu, bodu bude znamenat posun „x“ míst dolu nebo nahoru,“ říká český reprezentant Borek Sedlák. Důležitější je i rozdíl ve vzdálenosti.
Za metr se tu platí dvěma body, na velkém můstku je to méně. No a teď si představte, že se splete metrový rozhodčí jenom o těžko poznatelný půlmetr. Hned bod dolů, hned pozice o několik míst horší. To se ale v Oslo díky technice eliminuje.
„No, je to lepší, určitě. Pokaď to měří elektronika, tak je to vždy krok dopředu. Člověk není neomylný a někdy to taky tak vypadalo.“
Metroví rozhodčí kdysi měli šanci míchat pořadím téměř libovolně. „Není to jako před dvaceti lety. Někdo pět metrů přidal, když byl domácí, někdo zase ubral. Dnes už to není možné, je to spravedlivější,“ říká Rudolf Höhnl. A právě on tu spravedlnost hlídá.
Jeho podřízenými jsou na šampionátu technici, kteří podle záznamu a počítačové grafiky určují překonanou vzdálenost. Umějí to prý dokonale, ale v případě sporu rozhodně právě český sudí. Muži zachumlaní v bundách ale přesto budou stát hned vedle můstku a rukama gestikulovat, kam že to skokan dopadl.
„Musejí tu být, kdyby vybouchla technika, tak aby to bylo zaregistrovaný.“ Klasičtí metráci, jak se jim také říká, jsou tedy na mistrovství světa už jen skoro pro ozdobu.