SP lyžařů ve Schladmingu je výjimečný. Zejména díky fanouškům

Schladming a okolí je vyhlášenou a mezi českými turisty oblíbenou lyžařskou oblastí. Pokud se tam chcete vydat v nejbližších dnech a nemáte zajištěné ubytování, budete si muset zřejmě pod sjezdovkou postavit iglú, hotely tam totiž přetékají. I tak ale návštěva stojí za úvahu, protože v zeleném srdci Rakouska dnes slavnostním zahájením začne svátek alpského lyžování, pro které v téhle zemi lidé chovají neobyčejnou vášeň.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ondřej Bank | Foto: czech-ski.com

„Schladming je vždycky asi nejhezčí, co se týče diváků. Je to až brutální, navalí se tam strašné množství lidí a stojí podél celé sjezdovky. Už se mi víckrát stalo, že jsem na prvním mezičase slyšel, jak komentátor řve, že jedu dobře, a pak jsem to kvůli tomu zkazil,“ přibližuje český lyžař Ondřej Bank obvyklou atmosféru tradičního nočního závodu Světového poháru, který bývá každoročně nejatraktivnějším slalomem sezony.

Sjezdovku pravidelně obsype až 50 tisíc rozverných Rakušanů, kteří umějí svými hlasivkami, trumpetami a bengálskými ohni vytvořit atmosféru podobnou třeba té na tureckých fotbalových stadionech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Alpští lyžaři se do Schladmingu vždycky těší, statisíce diváků umí vytvořit vynikající atmosféru

V noci se během světového šampionátu ve Schladmingu závodit nebude, ale nadšení to rakouským pořadatelům ani fanouškům neubere. Dá se čekat, že v následujících dvou týdnech se na severozápadě Štýrska odehraje lyžařský festival po všech stránkách výjimečný.

„Byl jsem ve Schladmingu už v roce 1982, když se tam mistrovství světa konalo poprvé, a dnes už si nikdo moc nepamatuje, že první týden byl příšerný, protože lilo jako z konve a rušil se jeden závod za druhým. Všechno totiž zastínil druhý týden, který byl excelentní. Rakušané umějí ze sjezdařských závodů udělat velkou show a ve Schladmingu si dali hodně záležet, aby nadcházející šampionát byl jednou velkou party, něčím opravdu nedostižným,“ těší se Patrick Lang, syn zakladatele Světového poháru v alpském lyžování, lyžařský novinář a funkcionář Mezinárodní lyžařské federace.

„Jisté je, že okolí sjezdovek bude praskat ve švech, cílový prostor je podobně jako v Kitzbühelu přímo v centru města, které je navíc snadno dostupné po železnici nebo po dálnici, takže počítám, že můžeme být svědky skutečně brilantního mistrovství.“

Pořadatelé očekávají, že se od úterý do příští neděle přijde na závody podívat 320 tisíc lidí, a tajně doufají, že překonají hranici čtyř set tisíc. V televizi uvidí po celém světě nejlepší lyžaře více než 650 milionů diváků a na Radiožurnálu uslyšíte ze Schladmingu původní zpravodajství a publicistiku počínaje sobotní královskou disciplínou - sjezdem mužů.

Jan Kaliba, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme