Výjimečný objev, jásají archeologové. Při stavbě metra našli v Římě akvadukt starý přes 2300 let

Stavba nové linky metra v centru italské metropole odhalila zbytky zřejmě nejstaršího římského akvaduktu. Podle italských archeologů jde o výjimečný objev. Kromě části vodovodního potrubí starého více než 2300 let se při stavbě římského metra našla i hrobka z doby železné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Archeologické naleziště na ploše bývalého novoměstského domovního bloku | Foto: Tomáš Adamec

„Zbytky akvaduktu byly objeveny při hloubení šachty metra linky C, jejíž výstavba začala před dvěma lety," popsala archeoložka Simona Morrettaová. Dodala, že výjimečný objev se nachází v hloubce asi 20 metrů, jen kousek od slavného Kolosea.

Podle Morrettaové i dalších archeologů jde s největší pravděpodobností o akvadukt Aqua Appia, který byl postaven v roce 312 před Kristem. Tento nejstarší římský akvadukt zásoboval obyvatele Říma asi 73 tisíci kubických metrů vody denně.

Archeologové u Jeruzaléma objevili 1400 let staré mince. Svědčí o dobytí města Peršany

Číst článek

Byl postaven z kvádrů vulkanického původu a v téměř celé své délce 16,5 kilometru vedl z bezpečnostních důvodů pod zemí. V pátém a šestém století byl využíván jako kanalizace.

Asi 32 metrů dlouhá část akvaduktu, která byla objevena, bude nyní demontována a kousek po kousku vyzdvihnuta na povrch, aby mohla být znovu spojena a vystavena pro veřejnost.

Kromě antického vodovodu byla nyní při stavbě římského metra objevena i hrobka z doby železné v hloubce asi 18 metrů. V ní se našlo mnoho předmětů uložených do země spolu s nebožtíky. Podle španělského deníku ABC jsou mezi nimi i zbytky jídla, respektive zvířat či drůbeže, což pomůže archeologům a historikům dokreslit obrázek o jídelníčku starých Římanů.

Během stavby linky C byla už nalezena řada archeologických předmětů. Mohli si je už o tomto víkendu prohlédnout zájemci během „dne otevřených dveří" v nové stanici San Giovanni, kde bylo vytvořeno minimuzeum a která má být uvedena do provozu na podzim.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme