budova

OBRAZEM: Zchátralé plastiky a padající omítka. Fantovka září, část hlavního nádraží ovšem dál straší

|Filip Jandourek, mah |Regiony

Hlavní nádraží v Praze je v posledních dnech pod drobnohledem. Správa železniční dopravní cesty budovu převzala od italské firmy Grandi Stazioni, která ji měla spravovat ještě dalších třicet let. Podle správy ale nedodržela podmínku, že do 16. října, tedy minulé neděle, celý objekt zrekonstruuje. Zdokumentovat stav budovy se vydal fotoreportér Zpravodajského webu Českého rozhlasu.

| ČTK |Technologie

Nové i rekonstruované. Mezi stavbami roku je tunel Blanka i Hospital v Kuksu

Stavbami roku 2016 jsou pražský tunel Blanka, archeologický park v Pavlově, modernizace železniční trati Tábor - Sudoměřice, stezka v oblacích v Dolní Moravě, rekonstrukce a dostavba městského stadionu v Ostravě-Vítkovicích a rekonstrukce areálu Hospitalu v Kuksu. V hlasování veřejnosti zvítězil stadion ve Vítkovicích, v kategorii Zahraniční stavba roku patří prvenství modernizaci rychlostní silnice ve Varšavě. Výsledky 24. ročníku ve čtvrtek večer vyhlásila Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, která soutěž organizuje.

| ČTK |Divadlo

Národní divadlo vydražilo za 290 milionů bývalou provozní budovu Nové scény

Bývalou provozní budovu Národního divadla dnes zástupci první české scény získali zpět. Vydražili ji za 290,05 milionu korun ve více než hodinové dražbě. Cena o více než 200 milionů překonala vyvolávací cenu stanovenou na 87 milionů. Odhadní cena byla 124 miliony korun. Do dražby šla dlouhodobě nevyužívaná budova kvůli insolvenci společnosti Themos, která ji poslední léta vlastnila.

|Jana Zemková |Regiony

O jesenickém Pentagonu je rozhodnuto. Zůstává sídlem úředníků města i státu

Ministerstvo práce a sociálních věcí upustilo od záměru postavit v Jeseníku pro své úředníky nové sídlo. Úřad práce a Státní správa sociálního zabezpečení zůstanou v městské budově, které místní říkají Pentagon. Několikapatrový administrativní objekt získala radnice bezúplatným převodem od státu. Pentagon je ale v havarijním stavu a jeho opravy přijdou městskou pokladnu na desítky milionů korun. Stavební práce se rozběhnou už letos na podzim.

|Jitka Englová |Regiony

Klatovy řeší, co s bývalou sodovkárnou. Možná se tam přestěhuje umělecká škola

Budova bývalé sodovkárny v centru Klatov se opět dostala na přetřes tamních zastupitelů. Diskutovali o ní například už vloni, kdy o dům projevila zájem soukromá firma a chtěla v něm vybudovat minipivovar. Historicky cenné, byť zchátralé budovy se ale tehdy město zbavovat nechtělo. A jak potvrdilo poslední jednání zastupitelstva, nechce to ani do budoucna.

| ČTK, Kateřina Prachařová, Zdeněk Novák |Zprávy ze světa

Exploze dvou domů v New Yorku má dvě oběti, v troskách mohou být další

V centru New Yorku se po silné explozi zřítily dvě sousedící obytné budovy. Dva lidé zemřeli, nejméně 18 je zraněno. Další lidé jsou zřejmě ještě uvězněni v troskách budovy. Na místě neštěstí na Manhattanu zasahují týmy hasičů a snaží se uhasit mohutný požár. Za neštěstí může pravděpodobně výbuch unikajícího plynu. Nasvědčují tomu i výpovědi svědků, kteří plyn cítili. Teroristický útok úřady vyloučily.

|Anna Königsmarková |Regiony

Vedení Prahy 10 uvažuje o novém sídle úřadu, opozici se zdá postup podezřelý

Už dva roky se v Praze 10 mluví o potřebě nového sídla radnice. Současná budova Vlasta ve Vršovické ulici je podle vedení městské části technicky i ekonomicky nevyhovující. Uvažovaná řešení jsou buď stávající úřad opravit, nebo postavit zcela novou budovu, nebo koupit jinou nemovitost, do které by se radnice nastěhovala. Oficiálně sice ještě rozhodnuto není, podle opozičních zastupitelů však může být skutečnost jiná.

|Anna Königsmarková |Regiony

Prohlídka bývalého sídla ÚV KSČ s podzemním krytem přilákala na Těšnov stovky lidí

Více než 800 místností a 7 kilometrů chodeb. Tak vypadá bývalé sídlo Ústředního výboru KSČ na pražském Těšnově. Budovu teď využívá ministerstvo dopravy a poprvé ji dnes mohli navštívit i lidé. Prohlídka je zavedla například do soukromého bytu Gustava Husáka nebo podzemního krytu. Počkat si ale návštěvníci museli v dlouhé frontě.