Novinářka pronikla mezi ruské trolly. ‚Souboj s nimi už není možné vyhrát,‘ tvrdí

Ljudmila Savčuková patří mezi výrazné postavy ruské opoziční scény. Před časem se jí podařilo infiltrovat do jedné z továren na fake news a vyzkoušela si práci internetového trolla. Se svými zkušenostmi teď veřejně vystupuje na konferencích.

Video Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kariéra internetového trolla prý ale není žádná pohádka. Pracuje se nepřetržitě na směny a na zaměstnance je vyvíjen velký tlak.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prvním tématem je vždycky Amerika a co oní napsat, říká novinářka

Pracovníci jsou podle Savčukové často nacpaní v jedné malé místnosti a nadřízení s nimi jednají agresivně.

„Typický den vypadá tak, že přijdete na směnu a u počítače máte seznam deseti témat. Číslo jedna je vždycky Amerika a co o ní napsat,“ líčí novinářka, která se do petrohradské továrny na fake news, jež sama sebe označuje jako „výzkumnou internetovou agenturu“, dostala jako bloger.

Překvapilo ji, jak je firma na předměstí velká. A to, co se děje uvnitř je údajně mnohem větší a realističtější, než si vůbec představovala.

Zjistila, že celá instituce je rozdělená na několik oddělení, která se speciálně věnují například zpravodajství nebo sociálním sítím.

Trollové, mezi kterými jsou především mladí lidé, musí za den vydat několik oslavných příspěvků třeba na twitteru. Více práce se ale podle Savčukové zaměřuje na očerňování oponentů.

Novinářka strávila v trollí továrně celkem dva a půl měsíce. Pak vyšla s informacemi ven a začala spolupracovat například se společností Facebook. Snaží se vysvětlovat, jak si můžou trollové se sociálními sítěmi hrát. Souboj s nimi ale už není možné vyhrát, myslí si.

Marie Jakšičová, marz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme