Němečtí vědci našli v lesích obří tropická klíšťata. Mohou přenášet skvrnitý tyfus nebo krvácivé horečky

Němečtí vědci našli v lesích obří klíšťata původem z Afriky. Exemplářů zatím odchytili devět a není jasné, jestli jde o ojedinělý výskyt, nebo v sousední zemi vzniká celá populace.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na výskyt tropického druhu klíšťat v Německu upozornil například server Deutsche Welle.

Výskyt obřích klíšťat řeší správci lesů v Dolním Sasku a Hesensku. Odborníci našli celkem devět exemplářů - infikovaný však byl jediný.

Jde o africký druh zvaný Hyalomma marginatum. Je asi pětkrát větší než klíště obecné a může mít až dva centimetry. Kromě velikosti jsou dalším typickým znakem pruhované nohy. Parazity do Německa nejspíš zanesli ptáci. Našli se třeba v lesích u Hannoveru a Osnabrücku. Některá z nalezených klíšťat se tam přisála na koně. Ohrozit ale mohou také člověka.

Klíště se nevytáčí, ale vyviklává, vyvrací zakořeněný mýtus infektoložka Hana Roháčová

Číst článek

Vážné choroby

S evropským druhem tohoto roztoče jsou spojené dvě závažné nemoci - borelióza a encefalitida. Ty přenáší také Hyalomma, virů ale může nést víc. Například skvrnitý tyfus a dva druhy krvácivých horeček - arabskou a krymsko-konžskou. Kauze se věnuje také rádio Deutschlandfunk Nova. Vědkyně Ute Mackenstedtová v jeho vysílání připomněla, že ne všechna klíšťata musí nutně nést nákazu.

„Nalezené kusy jsme prozkoumali a infikovaný byl jediný. Měl bakterii Rikketsia, která může vyvolat tyfus. Chci ale zdůraznit, že výskyt těchto klíšťat je velmi vzácný. Zatím nevíme, jestli se v Německu uchytí natrvalo - to ukážou další roky. Už teď ale víme, jaké nemoci mohou přenášet a že s jedinou výjimkou byly zkoumané exempláře čisté,“ uvedla odbornice.

Dřívější výskyty

Podle Mackenstedtové se Hyalomma v Německu objevila i v předchozích letech. Letošních devět nalezených je ale rekord.

Tropickým druhům svědčí sucho a teplo. Německé úřady ale dál zjišťují, jestli jde o ojedinělé případy, anebo v lesích vznikla nějaká populace. Už dříve se druh původně z Afriky usadil ve Středomoří a na Balkáně. Ptáci je ale na sever přenášeli i v minulosti. Švýcarská agentura SDA připomíná, že v alpské zemi se obří klíště vyskytlo dokonce už v roce 1975.

Václav Jabůrek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme